Jaanilõkked vajavad valvamist– hakka lõkkevalvuriks

Jaanilõke.

FOTO: Helen Parmen

Ka sel aastal kutsub päästeamet üles leidma igale jaanilõkkele oma valvurit. Ohutu lõkkekoht tuleb registreerida aadressil https://jaanituli.geoape.com/ ning kõigi lõkkevalvurite vahel läheb loosi uhke ohutuspakett.

Jaanipäeval tullakse kokku igas Eestimaa paigas ja süüdatakse traditsiooniline tuli. Selleks et jaanipäev mööduks turvaliselt, tuleb silmas pidada ka kõiki tuleohutusnõudeid.

Tähistame jaanipäeva üheskoos ja ohutult – lisa lõke kaardile ja ole oma seltskonna lõkkevalvur. Kõikide registreerunute vahel loositakse välja  kuus komplekti esmaseid tulekustutusvahendeid.

„Jaanilõkke valvuri ülesanne on vastutada selle eest, et tule tegemisel oleks järgitud kõiki tuleohutusnõudeid. Samuti on lõkkevalvuri ülesanne hoida oma seltskonna jaanilõkkel hoolsalt terve õhtu silm peal ja hiljem kanda hoolt ka selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud,“ seletas päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Kadi Laanemäe.

Esimesele kampaaniale  eelmisel  aastal registreerus jaanilõkke valvuriks 427 inimest.

Meelespea jaanilõkke valvurile:

·         Registreeri end oma jaanipäevalõkke valvuriks ja märgi kaardile oma ohutu lõke.

·         Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda. Loodusse minnes tee endale selgeks oma täpne asukoht, sest abi saabumise kiirus sõltub teejuhiste täpsusest.

·         Jaanilõke tee hoonest vähemalt 15 meetri ja metsast 20 meetri kaugusele.

·         Jaanilõke tee selleks ette valmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus puhas süttivast materjalist. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.

·         Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (tuule kiirus alla 5,4 m/s). Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või lõkkesuits ei häiriks naabreid.

·         Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väikesest lõkkest. Tähtis ei ole ju lõkke suurus, vaid tore seltskond, kellega koos aega veeta, ja see, et kõigil on ohutu seal viibida. 

·         Nii lõkke tegemisel kui ka grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett või liiva või tulekustuti.  

·         Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks, seltskonna lõkkevalvurina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.

·         Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusküsimustega võib pöörduda päästeala infotelefoni 1524 poole.

·         Hoia silm peal ka päästeameti Facebooki lehel ja uuri, kuidas võita vägev auhind! Auhinnaks on kuus komplekti esmaseid tulekustutusvahendeid – vahtkustuti ja tulekustutustekk. 

Lisainfot ja juhendeid vaata päästeameti kodulehelt  www.rescue.ee

Tagasi üles