Et tulemused kiiremini avalduksid, peab aga edaspidi hoolega tööd tegema. Kupits selgitab, et käia tuleb näiteks logopeedi ja tegevusterapeudi juures. Samuti jätkab Rahel tugiisiku abil augustist enda lasteaiateed. Kupits unistab, et Rahel saab kunagi tavakooli minna.
Ema nendib, et kokkuvõttes sattusid nad olema õigel ajal õiges kohas. Kõigile teistele vanematele, kelle laps ravimatu haiguse diagnoosi saab, soovitab ta aga tegutseda, mitte käed rüpes istuma jääda.
Ta selgitab, et Eestis Rahelile palju aastaid ei antud ning sellest, et välismaal on võimalik katsejärgus ravi saada, ei rääkinud keegi. Kui nad poleks mehega ise guugeldanud, uurinud, otsinud ja geeniteraapia värbajatega kirjavahetust pidanud, oleks seis ilmselt üsna nukker.
«Vene ajast on jäänud vanematele inimestele ilmselt selline mulje, et arstid ajavad kõik korda. Aga tänapäeval on võimalus ise internetist juurde otsida. Võib juhtuda, et kui ise ennast ei aita, siis keegi teine ei saagi aidata,» tõdeb Kupits. «Aga eks me elame nüüd päev korraga. See oli meie ainuke lootus ja õnn naeratas.»
Sanfilippo sündroom
Sanfilippo sündroom on haruldane geneetiline haigus, mille olulised ilmingud avalduvad umbes kolme aasta vanuselt. Tegemist on raske ja mitmeid puudeid tekitava haigusega, mis on tingitud teatud ensüümide puudumisest või talitlushäiretest. Sündroom haarab närvisüsteemi ja on progresseeruva kuluga. Vanuse kasvades tekivad haigel motoorikahäired ja neelamisraskus, kõne taandareneb, tekib dementsus, haige jääb ratastooli. Prognoositav eluiga on alla 30 eluaasta.
Praegu haigusele tunnustatud ravi puudub, aga mitmes välismaa haiglas tegeletakse ravi väljatöötamisega.