Marta Johanna siiras avaldus pälvis tormilise aplausi, nagu ka mõni teine kliimadialoogil kõlanud sügav mõte. Tegelikult just see oligi üks neist hetkedest, mil arvamusfestivalist võib tõusta päris kasu. Aga nagu festivali eestvedajad on öelnud, siis see, kas ja mida aruteludel osalejad kaasa võtavad ning kas ja kuidas saadud inspiratsiooni tegudevankri ette rakendavad, on juba iga inimese enda teha.
Arvestades, milline rahvahulk kliimadialoogil viibis ja kui palju aplause arutelu jooksul kõlas, siis võiks järeldada, et inimesed – nii pensionärid, keskealised kui ka noored – peavad kliimasoojenemist oluliseks teemaks ega arva, et see on pastakast välja imetud pseudoprobleem.
Võibolla tõepoolest pole paljud probleemi varem süvenenud ja alles noorte murelikud mõtteavaldused panid neid esimest korda tõsiselt arutlema, mida nemad saaksid meie planeedi säästmiseks ära teha.
Aga nii ebamugav, kui see ka ei ole, siis kliimasoojenemise pidurdamiseks ei saa välja mõelda universaalset plaani, mille teeb teoks entusiastide grupp kuskil eemal ja kelle töö päästab lõpuks meie kõigi naha.
Lahendus on palju tüütum: me kõik vastutame kliimaprobleemide eest, millega silmitsi seisame, ja ainus võimalus neid natukenegi vähendada on oma igapäevaelu muuta.
Sageli arvatakse, et noored paisutavad probleeme üle ja pakuvad välja liiga mustvalgeid lahendusi. Reedeõhtuse kliimadialoogi lõpetuseks kõlasid noorte suust siiski üsna lihtsad soovitused.
Kliimamuutuste pidurdamiseks eelista ühissõidukit autole või vähemasti jaga autot. Suurte koguste liha söömise asemel tee tutvust taimsete toitudega. Ühekordse plasttopsi asemel kanna kaasas korduvkasutatavat topsi. Sordi prügi.