Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Pane kirja: algab üleriigiline mardi- ja kadrisantide rahvaloendus

Mardisant. FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Eesti folkloorinõukogu koostöös rahvakultuuri keskusega korraldab üleriigilise sanditamistraditsioone elavas kasutuses ja au sees hoidva aktsiooni „Hakkame santima!“ käigus mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse. Selle eesmärk on teada saada, millistes Eesti piirkondades enim mardi- ja kadrisante ringi jookseb.

Soovime „Hakkame santima!“ aktsiooniga populariseerida meie oma ägedaid sanditamiskombeid ning olukorrast parema ülevaate saamiseks korraldamegi mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse. Mardi- ja kadrisandijooksmine on koos sõprade või sõpruskonnaga lõbus sügisene ettevõtmine, samas ka oluline osa meie kultuuripärandist,“ ütles „Hakkame santima!“ aktsiooni eestvedaja Kati Taal.

„Mida rohkem mardi- ja kadrisante end kirja paneb, seda parema ülevaate mardi- ja kadrisandijooksmise seisust üleriigiliselt saame,“ lisas Taal.

Kõik mardi- ja kadrisandid on oodatud end kirja panema aktsiooni kodulehel mardipaev.com.

„Hakkame santima!“ aktsiooni kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üle-eestilise kadrisandijooksmisega, mille raames viime läbi ka mardi- ja kadrisantide rahvaloenduse.

Aktsioon „Hakkame santima!“ toimus esimest korda möödunud aastal mardipäeval, tänavu on võetus fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine.

Lisaks üleskutsele tulla katri ja marti jooksma on käesoleval aastal „Hakkame santima“ raames toimunud ja toimumas sanditamiskombeid põhjalikumalt tutvustavad koolitused Tartus, Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Haapsalus, saab näha põnevaid, oma maa sanditamiskombestikku tutvustavaid väliskollektiive, osaleda kontserditel, õpitubades ja kadripidudel. Aktsiooni kodulehelt leiab videosid ja nõuandeid sanditama mineku ettevalmistamiseks.

„Hakkame santima!“ lõppeb sel aastal suure kadripeoga 25. novembril pärimusmuusika aidas Viljandis, kus saab kohtuda läti, vene, isurite, eesti ja teiste rahvaste sanditajatega.

Tagasi üles
Back