Ära kaota jõuluoste tehes valvsust

Anne Põder
Copy
Järvamaa mess.
Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja
Järvamaa mess. Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Paide piirkonnapolitseinik Eeva Õun paneb jõulueelsel ajal, mil kõikjal lüüakse valla jõuluturud ja -laadad, ostjaile südamele, et nad ei kaotaks suurte ostude tuhinas pead ega laseks nahka üle kõrvade tõmmata.

Õun selgitas, et kaupleja peab pakkuma tarbijaile kauba kohta tõest ja asjakohast teavet nii, et tarbijal oleks võimalik teha teadlik ostuotsus. "Tarbija eksitamine on keelatud ning igal kauplejal tuleb veenduda teabe korrektsuses, sest tihti on just reklaamitav hea hind see, millega kauplejad tarbijaid meelitada püüavad," selgitas ta.

Laadal või turul kauplemisel kehtivad Õuna selgitust mööda poes kauplemisega sarnased nõuded. "Kuna ka turul kauba müümisel on tegemist kaubandustegevusega, siis peab turul müügi puhul järgima ka kaubandustegevuse seaduses sätestatud nõudeid. Muuhulgas peab ka turul tegutsev kaupleja tagama tõese ja nõuetele vastava teabe andmise müüdava kauba kohta ning tähistama tegevuskoha kaupleja ärinimega, et tarbija teaks, kellelt ta kaupa ostab," täpsustas ta.

Samuti on kauplejal kohustus anda tarbijale ostu tõendav dokument. "Tõsi, alla 20 eurot maksva ostu korral peab ostu tõendava dokumendi andma vaid juhul, kui tarbija seda soovib," täpsustas ta.

Kuigi laadal või turul kauplemisel kehtivad poes kauplemisega sarnased nõuded, peab ka tarbija olema ise tähelepanelik. Näiteks tuleb veenduda, et kui müüdava kauba pakkumisel on nõutav ühikuhinna näitamine, siis on see ka korrektselt esitatud.

Ühikuhind on näiteks kauba ühe kilogrammi, ühe liitri, ühe meetri või ühe ruutmeetri lõpphind. Ühikuhinnaks võib olla ka tükihind, kui kaupa ei mõõdeta eelnimetatud ühikutes.

Nii oleme näiteks kokku puutunud olukorraga, kus kommide hind oli 100 g kohta, kuid selline info edastamine ei ole korrektne. Lisaks tuleb meeles pidada, et ka turult ostes on tarbijal samamoodi kahe aastane pretensiooni esitamise õigus. Seepärast soovitame kindlasti enne ostu sooritamist või siis ostu ajal uurida müüjalt, kuidas saab probleemide korral ühendust võtta.

Tagasi üles