Nädal tagasi esmaspäeva õhtul leiti Türilt ühe eramaja aiast surnud ilves. Tegemist oli sellesama noorloomaga, kes oli viimased kaks kuud end kevadpealinlastele siin-seal näidanud.
Türilt surnuna leitud ilvese kõhus peitis end õõvastav avastus (1)
Türilt transporditi ilves Tartusse. Seal lõigati metsloom lahti ning püüti leida täpsemaid põhjuseid, miks ilves kevadpealinnast surnuna leiti.
Eestimaa Looduse Fondi noore looduskaitsja auhinna pälvinud, igapäevaselt vigastatud metsloomade abistamisega tegelev Eesti Maaülikooli loomaarst Madis Leivits ütles eelmise nädala lõpus, et lahanguprotokoll on tal küll vormistamata, kuid looma surma põhjused on selged. „Ilves kaalus 4,5 kg, mida on sellises vanuses looma kohta üüratult vähe,“ selgitas ta. „Tegemist oli esimese aasta loomaga, kes olenevalt sellest, kas tegemist on emas- või isasloomaga peaks sellises vanuses kaaluma vahemikus 10-20 kg. Türi ilves oli emane.“
Teisisõnu, ilves kaalus sama palju kui mõni pisem kass.
Teisisõnu, ilves kaalus sama palju kui mõni pisem kass.
Leivits lisas, et Türi ilves oli tugevas alatoitumuses, kuid mitte ainult. „Ilvesel oli väga-väga suures koguses seedetraktiparasiite. Ta magu oli täis ümar- ja peensool paelusse,“ avaldas ta. „Kui alguses vaatasime, et ilves on süüa saanud küll - sool tühi ei ole, siis lahti lõigates me sealt midagi muud peale parasiitide ei leidnud.“
Teisisõnu, Türi linna toitu otsima tulnud ilvesepoeg sobivat toidupoolist tegelikult ei leidnud. Leivits sõnas, et immuunsüsteem on väga suuresti sõltuvuses energiast ja kui läbi toidu ei suudeta energiat organismile tagada, siis organism läheb ellujäämisrežiimi ja lülitab vähegi olulised funktsioonid välja. „Tänu sellele väheneb immuunsüsteemi võime erinevate haigustega toime tulla. Ilvesega oli nii, et ta suri ülimasse kurnatusse, millele andsid oma osa ka parasiidid,“ ütles ta. „See kõik sai alguse sellest, et midagi pidi metsas tema emaga juhtuma, sest sellises vanuses ilves on veel koos emasloomaga.“