Pangad tõstavad eriolukorra ajaks viipemakse limiidi 50 euroni

Pangakaart. Foto on illustreeriv.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Pangad tõstavad seoses koroonaviiruse puhanguga kontaktide minimeerimiseks esmaspäevast viipemakse limiidi 50 euroni.

Limiit kehtestatakse 23. märtsist kuni valitsuse poolt määratud eriolukorra kehtivuse lõpuni. Inimesed, kes saavad oma pangakaardi siduda mobiiltelefoniga läbi Apple Pay või Google Pay rakenduse, saavad mobiiliga tasuda ka 50 eurot ületavaid summasid, teatas Pangaliit. 

"Kuigi viiruse leviku riskid on võrreldes sularahaarveldusega elektrooniliste maksevahendite puhul madalad, on nõrgaks lüliks kaardimaksesüsteemide PIN-klaviatuurid, mis on üheks enam kasutavaks pinnaks kauplustes. Seega on tegu ka potentsiaalse nakkuse inimeselt inimesele edasikandmise allikaga," ütles Pangaliidu juht Katrin Talihärm.

Viipemaksetena sooritati eelmise aasta lõpus 32 protsenti Eestis tehtud kaardimaksetest ja nende vastuvõttu võimaldas 87 protsenti Eestis kasutatavatest makseterminalidest. 77 protsenti Eestis väljastatud pangakaartidest on viipemakse võimekusega.

Kui täna kehtiva 25 euro limiidi piiresse jääb 85 protsenti kaardimaksete arvust, siis 50-eurose limiidi kehtestamine võimaldab kontaktivabalt arveldada ligikaudu 95 protsenti kaardimaksetest. Arvestades sellega, et eriolukorra tingimuses on vastutustundlik poes käia võimalikult vähe, on usutavasti tõusnud ka keskmise ostukorvi maksumus. 

Inimestel on jätkuvalt võimalik kehtestada oma pangakaardile viipemaksete limiit. Endiselt tuleb aeg-ajalt teatud tehingute arvu või maksete koondsumma ületamisel sisestada PIN-kood. Siin võib pangati esineda erinevusi, sest kaardipõhiste makselimiitide ja viipemaksega mobilirakenduste  kasutamise tingimused on pankades erinevad. (BNS)

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles