Saada vihje

Terviseamet purustab müüdi: toidulisandid COVID-19 viiruse korral ei aita

Copy
Toidulisandid
Toidulisandid Foto: Eero Vabamägi / Postimees

​Veterinaar- ja Toiduameti peaspetsialist Airika Salumets toob välja, et toidulisandile ei tohi omistada haigusi ennetavaid, leevendavaid ega ravivaid tunnuseid. „Toidulisandi puhul on tegemist toiduga, millega saab täiendada tasakaalustatud toitumist. Tegemist ei ole preparaatidega, mis oleksid mõeldud haiguste, sealhulgas viiruste raviks. Seetõttu ei tohi toidulisandit turustades viidata sellele, et toode ennetaks, leevendaks või raviks koroonaviirust,“ selgitas Salumets.

„Oleme saanud teistelt Euroopa liidu liikmesriikidelt infot ja näeme juba ka Eestis, et eriolukorda kasutatakse ära kasumi teenimise eesmärgil. Leidub ettevõtteid, kes omistavad toidulisanditele omadusi, mis viitavad sellele, et toode ennetab, leevendab või ravib koroonaviirust. Selline tarbijate eksitamine on aga lubamatu,“ kirjeldas Salumets.

Terviseameti Põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik lisas, et alati tuleb ettevaatlik olla, kui ravimina reklaamitu lubab sisuliselt imeravi. „Igasugune lubadus ravida raskeid haiguseid, tervendada suurt hulka erinevaid haigusi või toimida lihtsa ja kiire lahendusena pikaajaliste terviseprobleemide puhul, peaks tekitama kahtlust. Ametlikult sellised nn ravimid kuskil registreeritud ei ole ja netiotsing viib reeglina vaid tootjafirma lehele. Sisuliselt on siin tegemist ebaraviga. Kindlasti tasub meeles pidada tõsiasja, et ebaravi teenused ja preparaadid ei tugine kunagi teaduslikele uuringutele ega katsetele, mistõttu on tegemist õnnemänguga, millest võidab vaid preparaatide müüja,“ kirjeldas Öpik.

Ennekõike tuleks tervisega seotud probleemide puhul alati konsulteerida spetsialistiga. „Tasub kindlasti meeles pidada, et tervisemurega tuleb esmalt pöörduda perearsti või pereõe poole,“ selgitas Öpik.

Tagasi üles