Uus teave: kust saabudes peab Eestis kaheks nädalaks koju jääma?

Copy
Tallinna lennujaam.
Tallinna lennujaam. Foto: Remo Tõnismäe

Välisministeerium uuendas teavet selle kohta, millistest riikidest saabujad peavad Eestis kaheks nädalaks koju jääma.

Tuginedes koroonaviiruse nakatunute suhtarvule kehtib alates esmaspäevast, 24. augustist kahe nädala pikkune liikumisvabaduse piirang järgmistest Euroopa riikidest Eestisse saabujatele: Andorrast, Austriast, Belgiast, Bulgaariast, Hispaaniast, Hollandist, Horvaatiast, Iirimaalt, Islandilt, Küproselt, Liechtensteinist, Luksemburgist, Maltalt, Monacost, Portugalist, Poolast, Prantsusmaalt, Rootsist, Rumeeniast, Šveitsist, Taanist, Tšehhist, Kreekast ja Ühendkuningriigist.

Eestisse saabudes ei kehti liikumisvabaduse piirang tulevast nädalast reisijatele Itaaliast, Leedust, Lätist, Norrast, Saksamaalt, San Marinost, Slovakkiast, Sloveeniast, Soomest, Ungarist, ja Vatikanist.

Teave riikide ja liikumispiirangute kohta neist riikidest saabujatele asub välisministeeriumi kodulehel

7. augustil uuendas Euroopa liidu nõukogu Euroopa liitu mittehädavajaliku reisimise ajutise piiramise ja piirangu võimaliku kaotamise kohta käiva soovituse lisas 1 olevat kolmandate riikide nimekirja*, mille alusel on võimalik Eestisse reisida Austraaliast, Gruusiast, Jaapanist, Kanadast, Lõuna-Koreast, Rwandast, Taist, Tuneesiast, Uruguayst ja Uus-Meremaalt.

Eestisse saabudes peavad nimekirja kuuluvatest riikidest tulevast nädalast oma liikumisvabadust 14 päevaks piirama Austraaliast reisijad. Liikumisvabaduse piirang ei kehti Eestisse saabudes reisijatele Gruusiast, Jaapanist, Kanadast, Lõuna-Koreast, Rwandast, Taist, Tuneesiast, Uruguayst, Uus-Meremaalt.

Hädavajadusel saab ka tööle minna

Alates 1. septembrist on võimalus negatiivse COVID-19 testitulemuse korral riskiriikidest (nakatumiskordaja üle 16 ja punasega tähistatud või riigid, mida pole nimekirjades eraldi mainitud vm.ee) tulles minna tööle juhul, kui see on vältimatult vajalik ning riiki saabumisel tehakse viivitamatult viiruse test ja testi tulemus on negatiivne. Kuni testi tulemuse teadasaamiseni peab inimene vältima täielikult kontakte teiste isikutega. Negatiivse testitulemuse korral tuleb seitse esimest päeva oma liikumisvabadust piirata ehk äärmise vajaduse korral võib käia küll tööl ja näiteks poes, kuid vältida tuleb mittevajalikke kontakte. Mitte varem kui seitse päeva pärast esimese testi tulemuse saamist tuleb teha teine test ning kui ka see on negatiivne, saab jätkata tavapärast elu. See tähendab, et inimesele ei rakendu pärast kahte negatiivset testi 14-päevane liikumisvabaduse piirang. Kui riskiriikidest tulija teste ei tee, peab ta 14 päeva oma liikumisvabadust piirama.

*Euroopa Liidu Nõukogu soovituse lisa 1 uuendatud nimekirja pressiteade on leitav SIIT.

Koroonaviiruse leviku tõttu soovitab välisministeerium aga tungivalt reisimist vältida, välja arvatud Euroopa riikidesse, kus nakatunuid on 16 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul ning kust naastes ei kehti liikumisvabaduse piirang. Olukord võib riikides kiirelt muutuda ning palume sellega enne reisile asumist arvestada.

Reisimisel tasub kinni pidada järgmistest põhimõtetest:

• Enne reisi planeerimist vaata sihtriigi nakkuskordaja infot välisministeeriumi kodulehelt.

• Vii end kurssi võimalike reisipiirangutega sihtriigis – info saamiseks tutvu riigi infoga Reisi Targalt lehel, Euroopa Liidu ReOpen portaalis ja võta vajadusel detailide täpsustamiseks ühendust sihtriigi välisesindusega.

• Registreeri oma reis välisministeeriumi lehel Reisi Targalt, et saaksime Sind võimalikest reisipiirangutest teavitada.

• Järgi Terviseameti soovitusi turvaliseks lennureisiks, et hoida enda ja teiste tervist – haigussümptomite esinemisel lükka reis edasi ja võta ühendust perearstiga.

• Sõlmi reisikindlustus ning tutvu hoolikalt kindlustustingimustega (k.a COVID-19 põhjustatud reisitõrgete korral).

• Asukohariigis järgi kohalike ametivõimude juhiseid ning hoia end kursis võimalike uute piirangutega.

• Reisilt naastes järgi Eestis kehtivaid reegleid, jälgi oma tervist ning võta viiruskahtluse korral ühendust oma perearstiga.

• Juhime tähelepanu sellele, et riik võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi lühikese etteteatamisajaga. Täpsema info saamiseks sihtriigi tingimuste kohta soovitame pöörduda välisriigi esinduse poole või välisriigi vastavate ametiasutuste poole.

Liikumisvabaduse piirang tähendab, et inimene võib Eestisse saabumisest neljateistkümne kalendripäeva jooksul elukohast või püsivast viibimiskohast lahkuda üksnes tervishoiutöötaja või politseiametniku korraldusel või inimese elu või tervist ohustava hädajuhtumi korral või toidu, esmatarbekaupade ja ravimite soetamiseks.

Koroonaviiruse ja liikumispiirangute kohta on võimalik lisainformatsiooni leida lehelt kriis.ee. või küsida riigi infotelefonilt 1247 (välismaalt helistades +372 600 1247).

Tagasi üles