10.-13. septembrini tähistatavate Muinsuskaitsepäevade raames toimub ligi 50 ekskursiooni, loengut, näitust ja avatud uste päeva, mis tutvustavad kooli ja haridusega seotud pärandit. Muinsuskaitsepäevade sündmused leiavad aset üle Eesti.
Muinsuskaitsepäevad toovad loengud nii Väätsale kui Vargamäele
Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie sõnul kannavad tänavused Muinsuskaitsepäevad mitut olulist sõnumit: „Ühtepidi on usk haridusse oluline osa eestlaseks olemisest, seda kinnitab tõsiasi, et pea igas suuremas Eesti paigas on koolimaja. Rõõmustame, et Muinsuskaitsepäevadel kaasalööjad koolide lugusid nii mitme nurga alt tutvustavad. Teisalt on paljud kunagistest koolimajadest, millest mitmed on suure kultuuriväärtusega, jäänud kasutuseta ning neile uue funktsiooni leidmiseks on vaja suurt ja ühist pingutust, julgeid ideid“ selgitas Raie.
Muinsuskaitsepäevade kavas olevad sündmused annavad mitmekesise võimaluse siinse hariduspärandiga tutvumiseks. Kavast leiab endiseid ja praeguseid koolimaju ja hariduslugu tutvustavaid ekskursioone Võrus, Pärnus, Lääne-Harju vallas ja Tallinnas. Koolihooneid ja kohalikku hariduse andmise lugu jutustavad ka näitused ja avatud uste päevad Taebla, Ulila ja Põlgaste koolihoones, mis on varem koolimajana kasutusel olnud, kuid seisavad nüüd (pool)tühjalt. Saaremaal Mihkli talus on avatud vanade õpikute näitus ning A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel räägitakse kuulsa kirjaniku kooliteest, mis tema elu ja loomingut oluliselt mõjutasid. Tühjade (kooli)majade probleemile otsitakse lahendust Muinsuskaitseameti, Linnalabori ja Ruumiringluse ühiselt korraldatud avatud uste päeval ja töötoas Rakvere endises kreiskooli hoones Pikk tänav 40.
Muinsuskaitsepäevade üritused on külastajatele suuremaltjaolt tasuta.
Muinsuskaitsepäevade avamine toimub kolmapäeval, 9. septembril kell 16.30 Tallinnas Georg Otsa tänaval (virtuaal)näituse „Koolimaja. Kooliks ehitatud hooned Eestis 19. ja 20. sajandil“ avamisega ning Tallinna südalina koolimaju tutvustava matkaga, mida juhib Jaak Juske. Avaüritustel antakse üle ka noortele suunatud Päranditegija konkursi auhinnad.
Muinsuskaitsepäevade täieliku kava leiab siit!
JÄRVAMAA ÜRITUSED
Ajalooõhtu “Alempois ehk Türi-Paide-Väätsa-Vahastu kant muinas- ja keskajal”
12. september kell 17.00
Eesti Jalgrattamuuseum, Pikk 9, Väätsa, Järvamaa
Miks praegune Järvamaa pealinn Paide tekkis pealtnäha tähtsusetusele soosaarele? Mis võis määrata ära Türi kiriku kui oletatava Alempoisi vaimse keskuse asukoha? Miks võib Väätsat lugeda Eesti teedevõrgu kunagiseks keskpunktiks? Kust me teame, et muinas- ja keskaegne Tallinna–Viljandi liiklus käis üle Väätsa ja Türi? Neile ja paljudele teistele küsimustele püüab vastata ajaloohuviline Valdo Praust seoses oma tähelepanekute ja avastustega, mis on seotud linnuste, mõisate ja teedevõrgu ajaloo uurimisega. Osavõtt tasuta!
Ettekanne “Tammsaare koolitee”
12. september kell 12
A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel, Vetepere küla, Järva vald, Järvamaa
Tammsaare elu ja loomingut mõjutasid koolid, kus ta õppis. Nii on näiteks Hugo Treffneri gümnaasiumis kogetu kirja pandud “Tõe ja õiguse” II osasse. Vaeses taluperes üles kasvanud Anton pidas hariduse omandamist väga tähtsaks ning jõudis viletsatest elutingimustest hoolimata ka Tartu Ülikooli, kus õppis õigusteadust. Milline oli kirjaniku koolitee? Missuguseid mõjutusi ta koges? Missugune oli koolikorraldus Tammsaare kooliajal? Räägime põnevatest seikadest ja sellest, mida noor Anton Hansen koolipõlves koges.