E, 30.01.2023

Sünnitusmajas kehtivate reeglite järgimine on hädavajalik

Kuido Saarpuu
Sünnitusmajas kehtivate reeglite järgimine on hädavajalik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Paide haigla sünnitusosakond
Paide haigla sünnitusosakond Foto: Dmitri Kotjuh

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna andmetel registreeriti novembris Eesti perekonnaseisuasutustes 1031 sündi, neist 505 tütarlast ja 526 poisslast.

Rahvastikuminister Riina Solman avaldas lootust, et suudame koroonaviiruse hoida piisava kontrolli all, et sünnitusmajad saaksid jätkuvalt sünnitaja kõrvale ka lapse isa lubada. „ Selleks peame meeles pidama, et viirus levib inimeselt inimesele ning selle leviku takistamiseks saame ise palju ära teha. Praegustes tingimustes peame lähtuma iseenda ja end ümbritsevate inimeste turvalisusest. Seetõttu pean vajalikuks rõhutada sünnitusmajades kehtestatud reeglitest kinnipidamise olulisust. See aitab sünnitustoad tugiisikutele lahti hoida,“ ütles Solman.

Kaksikuid registreeriti 13 paari, neist üks paar poisse, kuus paari tüdrukuid ja kuus segapaari. Tallinnas registreeriti 373 sündi, Harjumaal 125, Hiiumaal 3, Ida-Virumaal 67, Jõgevamaal 13, Järvamaal 21, Läänemaal 18, Lääne-Virumaal 60, Põlvamaal 19, Pärnumaal 61, Raplamaal 27, Saaremaal 22, Tartumaal 152, Valgamaal 18, Viljandimaal 26 ja Võrumaal 26 lapse sünd.

​Rahvastikuminister Riina Solman avaldas lootust, et suudame koroonaviiruse hoida piisava kontrolli all, et sünnitusmajad saaksid jätkuvalt sünnitaja kõrvale ka lapse isa lubada.

„Meditsiinitöötajad ja –asutused on praegu erakordse surve all. Samal ajal on aga iga sünd ime iga konkreetse pere jaoks. Olen kindel, et sünnitusmajades tehakse kõik, mis võimalik, et tagada turvaline ja meeldiv sünnikogemus nii emale kui lapsele. Selle juures on oluline roll ka isal. Samuti lasub vastutus sünnituse, sündiva lapse ja kõigi asjassepuutuvate inimeste tervise hoidmisel, meil kõigil. Seetõttu peab hoiduma väiksemagi kahtluse või sümptomi puhul haiglasse minekust,“ rõhutas Solman.

Novembris olid populaarsemad eesnimed tüdrukutele Alisa, Amelia, Emily, Mia (7), Emma (6), Eliise, Emilia, Lenna, Milana ja Mirtel (5). Poistele pandi enim nimeks Mark (8), David, Gregor, Henri, Jakob (7), Aleksandr, Dominic, Herman, Karl, Kristofer, Oliver, Ragnar, Robert ja Sebastian (5).

Eelmisel kuul sõlmiti 269 abielu, neist 30 notarite ja 2 vaimulike poolt. Lahutati 232 abielu, neist 52 notarite poolt. Novembris registreeriti 1318 surma.

Uus nimi anti 97 inimesele, neist eesnimi 28, perekonnanimi 59 ning ees- ja perekonnanimi 10 inimesele. Nimevahetajate hulgas oli 67 naist ja 30 meest.

Eelmisel aastal samal ajal registreeriti 1017 sündi, 1218 surma, 324 abielu, 206 abielulahutust ja 128 inimesele anti uus nimi.

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakond peab arvestust registreeritud perekonnaseisukannete üle. Sündimuskäitumine on pikaajaline protsess, mida ei mõjuta kuulised kõikumised. Rahvastikustatistikat ja demograafilise olukorra muutumist kommenteerib rahvastiku- ja perepoliitika osakond.

Rahvastikuminister vastutab rahvastiku- ja perepoliitika kujundamise, üleilmse eestluse edendamise, rahvastikutoimingute koordineerimise, uussisserändajate kohanemise ning usuasjade ja kodanikuühiskonna arengu eest. Rahvastikuministri eesmärgiks on rahva kestlikkus ja areng. Riina Solman on rahvastikuminister alates 29.04.2019.

Märksõnad
Tagasi üles