Tänu varasemale targale rahapaigutusele, toimingute tõhustamisele ja odavamatele laborivahenditele saab Synlab pakkuda 1. jaanuarist 2021 tervishoiuteenuse osutajatele ja tasulise testi tellijatele koroonatesti senisest oluliselt odavamalt.
Koroonatesti hind muutub uuel aastal odavamaks
Synlabi kommunikatsioonijuht Gerly Kedelauk andis teada, et perearsti saatekirjaga on Eesti elanikele testimine jätkuvalt vabatahtlik ja tasuta. "Selle teenuse eest tasub Terviseamet vastavalt koroonaviiruse proovide võtmise ning võetud proovide testimise riigihanke tulemuste alusel sõlmitud lepingule," täpsustas ta.
2021. aasta alguses jõustuv hinnamuutus puudutab Kedelaugu sõnul ennekõike tervishoiuteenuse osutajaid, kellele hakkab üks koroonatest maksma Eesti haigekassa hinnakirja järgi 51,81 eurot. Samuti väheneb hind kõigile, kes soovivad teha tasulist testi, mis maksab Synlabis koos proovivõtu ning isikukaitsevahendite lisakuluga nüüd 58 eurot.
Kedelauk selgitas, et ninaneelust võetava koroonatesti hind kujuneb väga mitmete toimingute ja materjalide kulu põhiselt. "Esiteks läheb tarvis proovide kogumiseks ja laborisse transpordiks erinevaid vahendeid – isikukaitsevahendid, proovivõtutarvikud, materjalid proovide pakendamiseks ja transpordiks, logistikaautod. Teiseks tuleb proove analüüsida, kas neis sisaldub koroonaviirust või mitte. Selleks on vaja spetsiaalseid vastava ohutustasemega laboriruume, mitmesugust aparatuuri, reagente, tarvikuid jne. Kolmandaks tuleb üleval hoida kogu taustsüsteemi ehk spetsiaalselt välja töötatud IT-lahendusi testimisaegade broneerimiseks, saatekirjadega toimetamiseks, perearstide ning teiste tellijate ja labori infosüsteemide vahel tellimuste, tulemuste ja muude andmete operatiivseks vahetamiseks, mis omakorda nõuavad turvalisi tarkvaralahendusi," põhjendas ta.
Neljas ja kõige olulisem faktor ühe koroonatesti vastuse saamisel ja hinna kujunemisel on Kedelaugu ütlust mööda inimesed. "Iga prooviga tegeleb ligi 20 inimest, kokku on avaliku testimisega seotud üle 650 erineva meditsiiniasutuse töötaja – kõnekeskuse, testimispunktide ja labori personal, proove transportivad autojuhid, protsesse toetavad IT, ostu-ja laospetsialistid, personalitöötajad ja paljud teised," rääkis ta.
Tuhandete testide analüüsimise nimel käib Synlabis töö ööpäevaringselt seitse päeva nädalas.
Koroonatestide hinna langetamine nii suurelt oli võimalik tänu juba sel aastal tehtud investeeringutele, laboritegevuste jätkuvale automatiseerimisele ning tugiprotsesside optimeerimisele.
Samuti võimaldas Terviseametiga sõlmitud uus, 2021. aasta lõpuni kehtiv koostööleping teha senisest suuremahulisemaid proovivõtu- ja laboritarvikute, isikukaitse- ja muude vahendite tellimusi, tänu millele saab uuest aastast pakkuda neljandiku võrra odavamat testi hinda.
Ka sertifikaat on nüüd soodsam või tasuta. Novembrist tuli Synlab välja Testi mobiilirakendusega, kus testi.me lehelt alla laetavas rakenduses on võimalik senise tasulise sertifikaadi asemel endale see ise tasuta genereerida. Kel soov saada esindusest paberkujul sertifikaati, siis senise 13 euro asemel maksab see nüüd 7 eurot.