R, 9.12.2022

Tammsaare kirjanduspreemia pälvis Kristiina Ehin

Järva Teataja
Tammsaare kirjanduspreemia pälvis Kristiina Ehin
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Järva vallaraamatukogu direktor Karmen Velitschinsky kuulutas selle aasta alguses 2020. aasta Tammsaare kirjanduspreemia laureaadiks Kristiina Ehini luulekoguga «Janu on kõikidel üks». Tänavune võitja selgub seitsme kandidaadi seast.
Järva vallaraamatukogu direktor Karmen Velitschinsky kuulutas selle aasta alguses 2020. aasta Tammsaare kirjanduspreemia laureaadiks Kristiina Ehini luulekoguga «Janu on kõikidel üks». Tänavune võitja selgub seitsme kandidaadi seast. Foto: Dmitri Kotjuh

Järva valla A. H. Tammsaare nimelise kirjanduspreemia žürii valis eelmise aasta lõpul 18 kandidaatteose seast välja viis autorit, kelle hulgast kuulutas laupäeval laureaadiks Kristiina Ehini, kes üllitas eelmisel aastal luulekogu «Janu on kõikidel üks».

Ehini üheksas luulekogu «Janu on kõikidel üks» räägib ajaloost, armastusest ja eestlastest. See on luule- ja lugude vormis isiklik ajalookroonika, kus segunevad faktid ja fantaasia ning mis ulatub muistsetest aegadest 2020. aasta karantiinikevadeni välja.

Kristiina Ehin ütles, et seda raamatut kirjutades nägi ta und, mis aitas hiljem kavandada luulekogu telge. «Unes seisin laia ja sügava jõe kõrgel kaldapealsel. Äkki märkasin, et mu juuksed on osa selle jõe voolust ja mu jalad olid muutunud juurteks, mis hoiavad kaldast kõvasti kinni. Unes tundus, et need juured on kohe janusse suremas ja mind haaras hirm,» meenutas Ehin. «Väänasin oma juustest vett juurte peale. Hakkas parem. Nüüd nägin jõepinnal peegeldumas ajaloosündmusi, nende vahele ilmusid ka mu enda eluseigad ja esivanemate näojooned, mis olid mulle vanade fotode kaudu tuttavad. Olin lummatud ja mõistsin ärgates, et olin näinud unes Ajajõge. Mind valdas aukartus ja tundsin, kui suurde pilti ma sobitun.»

Unenäos tundis Ehin ka, et meie juured on alati janused. «Sellest sündis raamatu pealkiri «Janu on kõikidel üks». Janu puhta vee järele, teadmiste ja vaimsuse järele, armastus- ja arengujanu on inimkonda läbi aegade ühendanud,» lisas ta.

Kirjanduspreemia žürii liige ja Järva vallaraamatukogu direktor Karmen Velitschinsky sõnas, et võit oli päris ülekaalukas. «Kui otsida tänapäeva eesti luuletajate seast ideaalse naise kuju, ajastu vaimule vastavat naisluuletajat, siis jääb pilk kohemaid pidama Kristiina Ehini peale. Tuntud, lugupeetud ja esindab õigeid väärtusi. Poliitiliselt tundlik ja tegusa loomuga, tark. Süda on õige koha peal,» lausus ta.

Velitschinsky lisas, et ka on Ehin aastate jooksul mitmeti väljendanud hoolt eesti keele püsimise pärast, omakeelse kultuuri ja teaduse elujõulisuse pärast. «Kirjanduspreemia auhind ei lähe üksnes teosele, vaid ka autorile, kes on tema tekstidest lahutamatu,» märkis ta.

Kirjanduspreemia saab Kristina Ehin kätte vabariigi aastapäeva tähistamisel Albu rahvamajas 24. veebruaril. (JT)

Märksõnad
Tagasi üles