Rongid Paides on tõesti ammune minevik, kuid teaduse ja tehnoloogia areng on muutnud ja muudab ka edaspidi meie elukulgu. Neljarealine kiirtee Paide linnas asuva Võõbuni on reaalsus ja järgmisel aastal jõutakse juba Mäoni. Liites sinna juurde kaasaegsed kiired autod, tähendab see meie keskväljakult umbes 50 minutilist autosõitu Ülemisteni.
Milleks räägin tähtpäeval taas kiirteest ja autodest? Seepärast, et loodetavasti positiivne kajastus, mis kaasneb Vabariigi aastapäeva kontserdiga Paidest, aegruumiline lähenemine pealinnale ja edasine tehnoloogia areng, mis muudab meie tööharjumusi, avab meile võimalused, mis aitaks pöörata ringi elanikkonna vähenemise trendi. Sihiga, et viie aasta pärast tähistame Eesti iseseisvuse väljakuulutamist taas üheskoos, kuid siis on paidelaste arv taas üle 11 000.
Ühiskonna veenmine, et teaduse saavutustega saab maailma parandada, on okkaline ja ohtlik ettevõtmine ning mul tasuks targu vaikida. Nii nagu kadunud Hardo Aasmäe on kommenteerinud: „Massidele jutlustamine toob lõppeks kaasa Jeesus Kristuse saatuse. Ehk siis selle, et sind lüüakse luuserina 33. eluaastal risti. Palju mõistlikum on olla Lapi Tark, valdav osa elust vaikida ja elada õnnelikult kõrge vanuseni.“ Ent mure Paide, Eesti ja kaasmaalaste lähituleviku pärast sunnib mind ikkagi suud paotama ka selle paljukõneldud nakkusviiruse ja vaktsineerimise asjus.
Eestlased on teaduse usku. Seda kinnitab ka 2020. aastal avaldatud Eesti Teadusbaromeetri raport, milles uuriti Eesti inimese isiklikku suhet teadusega ning hinnanguid teaduse seostele ühiskonnaga. Eesti elanike usaldus teaduse vastu on väga kõrge (78%) ja enamik eestlastest peab teadlasi ekspertideks.