Saada vihje

Perearstidele vaktsiinikogustuste jaotamise tsükkel lüheneb

Copy
Vaktsineerimine on tõenäoliselt ainuke lahendus, kuidas koroonapandeemia kontrolli alla saada ja tavapärasesse ellu naasta.
Vaktsineerimine on tõenäoliselt ainuke lahendus, kuidas koroonapandeemia kontrolli alla saada ja tavapärasesse ellu naasta. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Kui veebruari algusest märtsi esimese nädalani said perearstid tellida vaktsiini viienädalase tsükli kaupa, kus igal nädalal võimaldati vaktsiini järgmistes maakondades tegutsevatele perearstidele, siis märtsi teisest nädalast on seoses vaktsiinikoguste kasvuga võimalik jaotada perearstidele vaktsiini kolmenädalases ajagraafikus. 

Aprilli alguseks peaks olema jõudnud vanemaealistele sobivate vaktsiinide teine kogus kõigi Eesti perearstideni.

Perearstide juures jätkub riskirühma inimeste vaktsineerimine. Riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni senisel soovitusel kasutakse üle 70-aastaste inimeste vaktsineerimiseks Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine ning alla 70-aastaste inimeste vaktsineerimiseks AstraZeneca COVID-19 vaktsiini. Üle 70-aastaste vaktsineerimiseks võimaldatakse märtsi jooksul Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine esimese süsti tegemiseks 30 doosi nimistu kohta.

Aprilli alguseks peaks olema jõudnud vanemaealistele sobivate vaktsiinide teine kogus kõigi Eesti perearstideni.

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhajata Külli Friedemanni sõnul on kahjuks Eestisse jõudvad vanemaealistele sobivate vaktsiinide kogused endiselt piiratud. „Selleks, et saavutada võimalikult kiiresti võimalikult laia üle-eestilist riskirühma inimeste vaktsineerimisega hõlmatust tuleb meil jaotada vaktsiini endiselt maakondade kaupa,“ selgitas Friedemann.

Kolmenädalase maatriksjaotuse põhjal saavad sel nädalal vaktsineerida osa Harjumaast, Jõgevamaa, Järvamaa, Pärnumaa, Raplamaa, Valgamaa, Viljandimaa, Hiiumaa, Saaremaa, Läänemaa perearstid. Järgmisel ehk 15. märtsiga algaval nädalal saavad vanemaealistele sobivaid vaktsiine osa Harjumaast, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa ning märtsi eelviimasel, 22. märtsiga nädalal taas osa Harjumaast, Põlvamaa, Tartumaa ja Võrumaa perearstid.

Koos juba saabunud vaktsiinikogustega on märtsi jooksul oodata Eestisse kokku ligi 90 000 doosi Pfizer/BioNTech ja Moderna vaktsiine. Riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitusel tuleb Pfizer/BioNTech vaktsiini esimese doosiga vaktsineeritutele tagada teine doos kolm nädalat pärast esimest ja Moderna vaktsiini puhul 28 päeva pärast esimest doosi või selle päeva lähedal esimesel võimalusel.

Friedemann märkis, et lisaks saavad Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa perearstid sel nädalal ka sada doosi AstraZeneca vaktsiini nooremate kui 70-aastaste teatud haiguste tõttu riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimiseks.

„Teame, et osad vanemad inimesed on mures, miks saavad nooremad inimesed teinekord vaktsiini enne neid. Põhjus on selles, et eksperdid on soovitanud kasutada AstraZeneca vaktsiini esialgu alla 70-aastastele, kuid teisi vaktsiine ei ole piisavalt. Saame vaid kinnitada, et teeme riiki tulnud vaktsiini jagamisel endast parima ja keegi vaktsiinist ilma ei jää,“ kinnitas Friedemann.        

Haigused ja seisundid, mille tõttu loetakse inimene COVID-19 haiguse raske kulu suhtes väga kõrges või kõrges riskis olevaks ja seetõttu riskirühma kuuluvaks on määratletud riiklikus immunoprofülaktika ekspertkomisjonis ja loetletud Eesti COVID-19 vaktsineerimise plaanis. Üle 70-aastased inimesed loetakse riskirühma kuuluvaks kõrge ea tõttu. Haigekassa edastas igale perearstile nimekirja tema nimistu riskirühmast. Alla 70-aastaste riskirühma inimeste nimekirja aluseks olid viimastel aastatel esitatud raviarvetel põhidiagnoosina märgitud diagnoosid ja kasutatud retseptiravimid. Eesmärk on katta riskirühm laialt, et jõuda võimalikult paljude COVID-19 haigusest enim ohustatud inimesteni.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist. 

Lisainfot vaktsiinide kohta saab endiselt veebilehelt vaktsineeri.ee, perearsti nõuandeliinilt 1220 ja koroonaviiruse leviku kohta aadressilt kriis.ee

Tagasi üles