14.-16. maini toimub Tallinnas ja Harjumaa piirkonnas Naiskodukaitse koormusmatk, kus võtavad mõõtu kõikide ringkondade naiskodukaitsjad - kokku 17 võistkonda. Naiskodukaitsjate poolt väga oodatud sõjalis-sportlik luurevõistlus toimub juba 25. korda. Võistluse korraldaja ning läbiviija on igal aastal erinev Naiskodukaitse ringkond koostöös kohaliku malevaga, sel aastal on võistlus esimest korda Tallinna ringkonna korraldada.
Naiskodukaitse sõjalis-sportlik luurevõistlus toimub juba 25. korda
Naiskodukaitse koormusmatka hakati korraldama 1997. a suvel Erna retke eeskujul. Aja jooksul on täienenud nii varustuse nimekiri kui ka rajal sooritatavad ülesanded. Kaks ööpäeva kestva sõjalis-sportliku luurevõistluse jooksul kontrollitakse osalejate sõdurioskuseid ja -teadmisi, lisaks pannakse proovile võistlejate füüsiline ja vaimne tugevus. Tänapäevaste koormusmatkade lõpetajatega sarnaseid emotsioone ja mälestusi jagavad ka esimesel koormusmatkal osalenud võistlejad. Naiskodukaitsja Riina Kütt meenutab, et esimesel koormusmatkal osales kolm võistkonda: Rapla, Tartu ja Harju-Tartu segavõistkond. Võistlus oli raske ka toona: rajal oldi järjest kaks ööpäeva ning ilmad olid hästi vihmased ja külmad, kaasas pidi tassima suurt raadiosaatja kasti. “Puhkepausi ajal magasime neljakesi maa peal, matte ei olnud. Üks telkmantel oli all, teine peal ja saapad pea all. Korraga keerasime külge - üksteise vastas olime, et ära ei külmuks,” meenutab Kütt.
2021. aastal toimuva koormusmatka peakorraldaja Maret Valner sõnas, et võistkondadele ja vastutegevusele antakse võistlusülesannete täitmiseks ning vastutegevuse teostamiseks vajalik fiktiivne taustsituatsioon. Varjatud liikumine maastikul toimub neljaliikmeliste võistkondadega nii päeval kui ka öösel, patrullvarustuses naistel tuleb läbida kõik kaardile kantud kontrollpunktid ja lahendada seal etteantud ülesanded. Esmakordselt kulgeb osa trassi linnatänavail. Kuna praegu on merikotkastel pesistusperiood, siis on osaliselt rajal ka keelualad, kust ei tohi võistlejad läbi minna. Võistkonnad peavad kogu matka jooksul hakkama saama stardist kaasa võetud vahenditega ja liikuma ilma igasuguse kõrvalise abita.
Võistlusele antakse start 14. mai õhtul kell 23 Tallinnas. Kodutütarde Tallinna ringkonna tüdrukud käivad trassi läbi väljaspool ametlikku punktiarvestust, olles nö null-võistkond, mille ülesandeks on kontrollpunktide valmisolekut testida. Naiskodukaitse koormusmatk lõpeb pühapäeval lõuna paiku. Sel ajavahemikul võib Tallinnas ja Harjumaa piirkonnas kohata kaitseväe vormis, relvadega naisi. Korraldajad ootavad piirkonna elanikelt mõistvat suhtumist ja paluvad vabandust võimalike ebamugavuste pärast.
Võistluse korraldaja ja läbiviija on Naiskodukaitse Tallinna ringkond koostöös Kaitseliidu Tallinna maleva allüksuste, Kodutütarde Tallinna ringkonna, Noorte kotkaste Tallinna maleva ja teiste koostööpartneritega.
Naiskodukaitse on üle-eestiline vabatahtlik naisi koondav organisatsioon, mis annab oma panuse riigikaitsesse ja ühiskonna arengusse Kaitseliidu tegevuses osalemise, kodanike harimise ning isamaaliste traditsioonide hoidmise kaudu. Praeguse seisuga on Naiskodukaitses enam kui 2600 liiget.