T, 21.03.2023

Tuhanded jalgrattad leiavad tänulikud uued omanikud

Kuido Saarpuu
Tuhanded jalgrattad leiavad tänulikud uued omanikud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kasutatud jalgrattad.
Kasutatud jalgrattad. Foto: Ain Protsin

Lastekaitsepäev on oluline tähtpäev, mis juhib tähelepanu laste heaolule ning lastekaitse tähtsusele. 

MTÜ Igale Lapsele on sellel aastal üles kutsunud inimesi üle kogu Eesti annetama jalgrattaid puudustkannatavatele lastele ja noortele. Jalgrattad kogutakse piirkonniti kokku, kus need saavad vajadusel hoolduse ning mille järel transporditakse need üle Eesti asuvatesse jagamispunktidesse, kus nad koostöös erinevate organisatsioonide ning kohalike omavalitsustega uutele omanikele edasi toimetatakse.

„Kui me selle aasta veebruaris projektiga alustasime, arvasime, et kogume kokku umbes 500 jalgratast. Üsna varsti sai aga selgeks, et see arv tuleb kiirest täis, nii et suurendasime eesmärki 1500-le rattale. Nüüd, kolm kuud hiljem, on meile kinkimiseks registreeritud üle 2500 jalgratta, mida jõudumööda kokku kogume ja need saavad vajaliku korrastuse ja hooldustöö, nii et need on ohutud ja turvalised lastele kätte andmiseks. Oleme piirkonniti kätte jagamisega juba peale hakanud. Näha seda rõõmu ja sära nende laste ja noorte silmis, kes oma elu esimese jalgratta kätte saavad, on südantsoojendav. Sel hetkel tõesti tunned, et kogu see ettevõtmine on end ära tasunud. Inimesed on selle projektiga imeliselt kaasa tulnud, ilma Eesti rahva abita, poleks me iialgi nii mitme pereni oma üleskutsega jõudnud. Neid heategijaid, kes soovivad, et igal Eestimaa lapsel oleks täisväärtuslik, mitmekesine ja õnnelik lapsepõlv, neid on meie ümber õnneks väga palju,“ nendib Igale lapsele jalgratas projekti tegevjuht Lembit Arikainen.

JÄRVAMAA JA JALGRATTAD

Järvamaalt on väga mitmed perekonnad juba oma lastele jalgrattad kätte saanud, nende hulgas ka perekond, kellel kodu läks veebruaris õnnetult põlema.

Ka oleme Järvamaalt kinkimiseks jalgrattaid saanud.

Samas kutsume kõiki üles, kes teavad, kellel võiks jalgrattaid vaja minna või kui sa soovid ise enda lastele aktiivset suve, siis palun kirjutage meile www.igalelapsele.ee lehekülje kaudu. Sealt leiate kogu info.

Veel kutsume üles kõiki häid inimesi meid rahaliselt toetama, kuna iga jalgratta transport, hooldus ja uus kiiver on rahaline väljaminek. Oleme arvestanud, et ühe jalgratta prale kuulub ligukaudu 50 eurot.

Allikas: Lembit Arikainen

Kuigi rattaid väljastatakse peredele juba jooksvalt, toimub võimaluse korral suurprojekti finaal 1. septembril Tallinnas ning suvel piirkondlike vabaõhuüritustena Rakveres, Pärnus ja Tartus. Kuna projekt on osutunud üle ootuste edukaks, siis soovib MTÜ sellega kindlasti ka järgmisel aastal jätkata.

Projekti kaaseesmärgiks on ka keskkonnasõbralike tarbimiskäitumiste juurutamine ja propageerimine. Nii rattaga liikumine kui ka rataste taaskasutus lähtuvad rohelisest mõttemaailmast. Rattaga liikumine aitab ka noortel tervislikke liikumisharjumisi omandada. Jalgrattaga liikumise puhul ei saa aga ära unustada ka turvalist ja ohutut liiklemist.

„MTÜ Igale lapsele pöördus meie poole veebruaris, et rataste jagamisel läheks välja ka korrektne sõnum lastele ja noortele, et kui jalgrattaga liiklusesse asutakse, siis sellega kaasneb vastutus ja kohustus liiklusreeglitest kinni pidada. Ohutus on oluline nii noorele jalgratturile endale kui ka temale ümbritsevale keskkonnale ja kaasliiklejatele. Kuna alla 16-aastased lapsed ja noorukid peavad kandma rattaga sõites kiivrit, siis otsustasime omalt poolt toetada nii kiivrite, helkurite, signaalkellade, sõidutulede kui ka liiklusõppematerjalidega, mis jalgratastega koos jagamisele lähevad. Õnnelik ja turvaline lapsepõlv saavad käia ainult käsikäes,“ sõnas Transpordiameti peadirektor Kaido Padar.

Heategevuslikule suurprojektile on oma õla alla pannud mitmed teisedki partnerid. Politsei- ja Piirivalveamet toetab muude turvalisust tagavate ja tutvustavate tarvikutega. Eesti Lasterikaste Perede Liit aitab leida lapsi, kes jalgrattaid vajavad, samuti aitavad piirkondlikult rattaid koguda. Respo Haagised AS andnud rataste transportimiseks haagise, AMPLER Bikes aitab jalgrattaid hooldada, Tuul toetab kiivrite soetamisel.

Liikluskasvatuse materjalidega saab tutvuda lähemalt siin.

Märksõnad
Tagasi üles