Saada vihje

Ornitoloogid ootavad teateid kuldnokkade korduvpesitsustest

Copy
Laulmise ajal ajab kuldnokk pea veidi kuklasse, turritab kurgusulgi ning väristab tiibu. Tema vaheldusrikas laul imiteerib teiste linnu­liikide, näiteks karmiin­leevikese, suurkoovitaja, sookure, haki, peoleo, laulurästa, salu-lehelinnu, piiritaja häälitsusi. Samas on kuldnokk osav jäljendama ka teisi helisid: konna krooksumist, ukse kriiksumist, kassi näugumist, mootorratta käivitamist.
Laulmise ajal ajab kuldnokk pea veidi kuklasse, turritab kurgusulgi ning väristab tiibu. Tema vaheldusrikas laul imiteerib teiste linnu­liikide, näiteks karmiin­leevikese, suurkoovitaja, sookure, haki, peoleo, laulurästa, salu-lehelinnu, piiritaja häälitsusi. Samas on kuldnokk osav jäljendama ka teisi helisid: konna krooksumist, ukse kriiksumist, kassi näugumist, mootorratta käivitamist.  Foto: Ants Liigus

Eesti ornitoloogiaühing palub inimestel jälgida oma aedades olevaid kuldnoka pesakaste ja teada anda sel aastal teist korda pesitsevatest kuldnokkadest.

Praeguseks, juuni esimese nädala lõpuks on kuldnokapojad valdavast osast pesadest välja lennanud ning erinevalt mitmetest teistest varakult saabuvatest ja pesitsema asuvatest värvulistest, näiteks metsvindist, musträstast tuleb kuldnokal teise kurna munemist sama aasta kevadel-suvel Eestis ette harva. Samas on Lääne-Euroopas aga kuldnokkadel suve jooksul kahe pesakonna üleskasvatamine pigem valdav.

Kuna ornitoloogidel ei ole senini teada, kui sageli – ja kas üldse – võtavad siiski ka Eestis pesitsevad kuldnokad pesitsushooajal teise kurna munemise ette, paluvad nad kõikide tähelepanelike linnuvaatlejate ja aiapidajate abi.

Tagasi üles