KIK toetab jäätmete ringlussevõttu ja jäätmetest uute toodete valmimist

Kuido Saarpuu
Copy
Väätsa prügila.
Väätsa prügila. Foto: Dmitri Kotjuh

Soodustamaks erinevatest jäätmeliikidest uute toodete tegemist avas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) jäätmete ringlussevõtu ja ringlusse võtmise ettevalmistamisega seotud tegevuste toetuse. Taotlusvooru eelarve on 2 172 523 eurot.

Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Kaupo Heinma sõnul on jäätmete liigiti kogumisel mõte, kui nendest toodetakse uusi materjale või tooteid. „Tihti tuuakse liigiti kogumisega mittetegelemise ettekäändeks, et nagunii pole jäätmetega midagi peale hakata. Meil on tõesti sellega mitmete jäätmete osas probleeme ning seetõttu on vajalik teha uusi ja kulukaid investeeringuid. Kahjuks pole investeeringud alati ise ära tasuvad ning sestap peab riik toetustega appi tulema,“ lausus Heinma.

KIKi toetuste ja teenuste osakonna juhi Antti Toominga sõnul on jäätmete ringlussevõtt üks taaskasutusmoodus, mille arendamisega vähendame ladestavate jäätmete hulka, säästame uute toodete valmistamiseks kuluvat energiat ja loodusressursside tarbimist. "Kui varasemalt oleme toetanud teatud jäätmeliikide ringlussevõttu, siis avatud taotlusvoorus jäätmeliikide osas piiranguid ei ole. Seega on võimalus küsida toetust ka jäätmeliikide kohta, mida varasemalt toetatud ei ole,“ lausub ta. „Jäätmete ringlussevõtu tulemusena peab valmima toode. Erinevate jäätmeliikide toormena kasutamise võimalusi on mitmeid. Näiteks toodetakse klaasijäätmetest klaasvahtkillustikku teedeehituseks või plastpakenditest terrassilaudu,“ lisab Tooming.

Varasemalt on KIK toetanud jäätmete ringlussevõtu 13 projekti 8,9 miljoni euroga. Näiteks rajatakse toetuse abil klaasijäätmete ümbertöötlemiseks klaasvahtkillustiku tehas Järvakandis ja Eesti Keskkonnateenuste AS biojäätmete käitlemise tehas.

Avatud taotlusvoorust saavad toetust küsida juriidilised isikud ja kohaliku omavalitsuse üksused ning asutused. Toetuse suurus on 100 000 kuni 2 000 000 eurot projekti kohta. Taotlusi saab esitada E-toetuste keskkonna kaudu ja nende vastuvõtt lõppeb eelarve täitumisel. Infopäev toimub 8. juulil 2021 kell 10. Infopäevale registreerimise võimaluse ja rohkem infot toetuse kohta leiab KIKi kodulehelt.

Toetust antakse Euroopa Regionaalarengu Fondist ja meetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

Tagasi üles