Siiri Tromm lisas, et maailmas on vaktsineeritud juba miljoneid inimesi, nende seas ka lapsi ning näha on, et nad ei jää vaktsiinist massiliselt haigeks ega sure. «Küll surrakse koroonasse ja nakatatakse ohtralt kaaskondlasi, kes võivad haigust raskelt põdeda või isegi surra,» lausus ta. «Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii ennast kui teisi. Kui enda heaolu oluliseks ei peeta, siis võiks vähemalt teiste suhtes hoolivust üles näidata.»
Trommi hinnangul on vaktsineerimata inimesed nagu ühissõidukis jänest sõitvad inimesed. Piletiostjad maksavad teenuse kinni, et ühissõiduk üldse sõita saaks, kuid piletita sõitjad kasutavad seda ära.
«Nii on ka vaktsineerimisega. Vaktsineeritud võitlevad haigusega, et see ühiskonnast kaoks, kuid vaktsineerimata inimesed elavad nende arvel. Selles suhtes on õiglane, et koroonatõendi esitamise nõue tuli ja vaktsineeritutele mingidki eelised tekkisid,» ütles ta.
Kui sellest lähtudes lastele ja noortele mõelda, siis on üksnes aja küsimus, kui ka neilt hakatakse tõendit nõudma, sest aega ja võimalust ennast vaktsineerida on olnud juunist saati küllalt.
Värk ja Tromm ütlesid, et neil on kahju õpilastest, kes ei saa varsti kaasa lüüa huviringides ja treeningutes, käia kinos, ujumas ja kohvikus ega pääse kuhugi esinema või võistlema. Ja seda kõike üksnes selle pärast, et nende vanemad või nad ise ei usalda teadust ja meditsiini.
Kuidas alanud kooliaastal toimida?
Koroonaviirus on sedavõrd salakaval, et sellesse haigestumisel võivad sümptomid sarnaneda tavalise külmetushaiguse või allergiahooga. Seetõttu paluvad lastearstid lastevanematel ükskõik milliste haigustunnustega lapsi mitte kooli saata. See kehtib ka vaktsineeritud laste kohta.
Kui lapsel on peavalu, iiveldus, nohu, kurguvalu või köha, siis kindlam on jätta ta päevaks-paariks koju, teha antigeenikiirtest, pidada nõu perearstiga ja kui vaja, lasta kindluse huvides enne kooli naasmist teha ka PCR-test.
Teadaolevalt võivad lapsed ja noored koroonat põdeda ka asümptomaatiliselt, mistõttu tuleks kiirtest teha ka neil, kes teavad, et on olnud kontaktis või kahtlustavad haigestunud inimesega kokkupuudet.
Koolidele on haridus- ja teadusministeerium andnud täpsed juhendid, kuidas ohuolukordades käituda, ning lastevanematel tuleks uus kord kooliaasta algul endale selgeks teha.