Uppumisoht on kõige suurem alkoholi tarbides

Järva Teataja
Copy
Foto: Kenno Soo

Lõppenud rannahooaeg pakkus G4S rannavalvuritele ohtralt tööd, sest ilusat rannailma jagus igasse suvekuusse. Kokku päästeti uppumisohust kuus inimest. Suve jooksul hukkus valvatud randades 2 inimest - eakas naine, keda tabas vees terviserike ja keskealine mees, kes oli enne ujumist tarvitanud kanget alkoholi.

G4S-i poolt valvatud randades uppus seega tänavu 1 inimene, kuid üle Eesti oli sel suvel uppumissurmade arv märgatavalt suurem kui eelnevatel aastatel.

„Kõige tähtsam on, et rannakülastajad ei jätaks pere noorimaid liikmeid veekogu ääres omapäi. Väikesed lapsed on väga uudishimulikud, kuid ohte nad veel hästi ei taju, mistõttu on vanema juuresolek õnnetuste ennetamiseks väga oluline. Kahjuks tuleb veelkord rõhutada ka seda, et ujumine ja alkohol ei käi kokku," rõhutas G4S Eesti rannavalve juht Henry Seemel.

Paraku tuli lisaks surmaga lõppenud juhtumile ette ka teisi olukordi, kui inimesed purjus peaga ujuma läksid. Näiteks juuli lõpus märkas G4S rannavalvur Stroomi rannas kaelani vees olevat purjus meesterahvast, kuigi veidi varem olid rannavalvurid mehele teinud märkuse, et joobes peaga ei tohi ujuma minna. Kui rannavalvurid märkasid, et mees oli siiski vette läinud, läksid nad tema juurde ja palusid tal veest välja minna. Selle peale muutus mees agressiivseks ja osutas vastupanu ning hammustas turvatöötajaid. Selleks, et tagada meesterahva ohutus, toimetasid vetelpäästjad ta kaldale, kus helistati koheselt Häirekeskusesse. Kohale tulnud politsei võttis meesterahva kaasa ning viis kainestusmajja.

Kõige hirmuäratavam õnnelikult lõppenud juhtum sel suvel G4S rannavalvurite jaoks toimus Harku väliujulas, kui uppumisohtu sattunud mees toodi veest välja elumärkideta. Rannavalve alustas koheselt elustamisega ning kutsus kiirabi. Kannatanul taastati hingamine ning ta anti kiirabile üle. Hätta sattunud meesterahvas oli eelnevalt tarbinud alkoholi.

Samas juhtub õnnetusi ka parimas vormis ja seisundis inimestel. Juuni alguses aitas G4S rannavalvur Viljandi järvest välja nooruki, kes tegi järvel sõudmistrenni, kuid oli paadiga ümber läinud. Treener jälgis teda kaldalt ja läks koos rannavalvuriga paadiga poisile appi.

Samuti aitas G4S rannavalvur juunis Tallinnas Pikakari rannas veest välja lohesurfari, kes oli kaldast rohkem kui kilomeetri kaugusel hätta jäänud. Tuulevaikuse tõttu oli lohe vette kukkunud ja läks vett täis. Õnneks käitus lohesurfar õigesti, andis kätega lehvitades endast rannavalvuritele märku ja kandis päästevesti, mis hoidis abi saabumiseni hullema ära.

Kokku lahendasid G4S rannavalvurid üle 12 000 avaliku korra rikkumise. Kõige enam tuli rannavalvuritel rinda pista klaastaaraga randa tulijatega (3142 korral) ning lemmikloomaga randa tulnud külastajatega (2315 korral). Esmaabi andsid G4S-i rannavalvurid 446 korral.

Päikseline rannailm tõi suve tipphetkedel Pärnus randa 15 000 suvitajat. Sadakond G4S vetelpäästjat hoidsid juuni algusest kuni augusti keskpaiga või lõpuni rannalistel silma peal 17. supelrannas Tallinnas, Tartus, Pärnus, Haapsalus, Viljandis, Elvas, Põlvas ja Tõrvas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles