E, 6.02.2023

Valitsus kiitis heaks aktsiisitõusude edasilükkamise eelnõu

Järva Teataja
Valitsus kiitis heaks aktsiisitõusude edasilükkamise eelnõu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tankur.
Tankur. Foto: Tairo Lutter

Valitsus kiitis heaks seadusemuudatused, millega pikendatakse elektri ja teatud kütuste kehtivaid madalamaid aktsiisimäärasid aasta võrra 2023. aasta 1. maini. Kriisieelsele tasemele tõusevad aktsiisimäärad järk-järgult aastaks 2026.

„Kuigi Eesti majandus on kriisist kiirelt ja hästi välja tulnud, ei ole kõikides sektorites kriisieelne tase saavutatud ja kiireneva inflatsiooni tingimustes ei soovi me anda lisatõuget hinnakasvule. Seega säilitame aktsiisid 2023. aasta maikuuni praegusel tasemel ja nende taastumine toimub pärast seda lauge graafiku alusel nelja aasta jooksul,“ selgitas rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus.

COVID-19 kriisi ühe abimeetmena langetati 2020. aasta 1. maist kaheks aastaks elektri ja teatud kütuste aktsiisimäärasid. Selle eesmärk oli leevendada COVID-19 viiruse levikust tingitud kriisi mõjusid kütuse tarbijatele ja kergendada nende majanduslikku toimetulekut.

Vähendatud aktsiisimäärad kehtivad samal tasemel veel kuni 30. aprillini 2023. Seejärel kehtestatakse alates 2023. aasta 1. maist nelja-aastane kütuse- ja elektriaktsiiside lauge taastamine kriisieelsele tasemele.

Põlevkivi kaevandavad ettevõtjad saavad eriotstarbelist diislikütust samuti kasutada kuni 2023. aasta 30. aprillini.

Aktsiiside külmutamise mõju riigieelarvele on tuleval aastal -53 miljonit, 2023. aastal -93 miljonit, 2024. aastal -75 miljonit ja 2025. aastal -44 miljonit eurot.

Märksõnad
Tagasi üles