N, 23.03.2023

Täna on kohalike valimiste viimane e- ja eelhääletamise päev

Tiit Reinberg
Täna on kohalike valimiste viimane e- ja eelhääletamise päev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valimised.
Valimised. Foto: Madis Veltman

E-hääletamine lõpeb täna õhtul kell 20. Samuti lõpeb õhtul kell 20 eelhääletamine valimisjaoskondades.

E-hääletamine algas esmaspäeva hommikul kell 9 ja lõpeb täna õhtul koos eelhääletamisega jaoskondades. Sellest aastast saab valija ka pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta.

448 valimisjaoskonda üle Eesti on avatud täna kella 12.00 kuni kella 20.00 õhtul. Nendest valimistest alates on kasutusel elektrooniline valijate nimekiri ehk paberi asemel on nimekiri arvutis. See tähendab, et valija pole enam seotud ühe kindla valimisjaoskonnaga ja saab oma linnas või vallas, Tallinnas linnaosas hääletada ükskõik millises jaoskonnas. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot kaardirakenduselt aadressil jsk.valimised.ee

Valimisjaoskonda kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks pass, ID-kaart, juhiluba või pensionitunnistus. Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske või keelatud (näiteks lähikontaktsena) valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Suulise taotluse saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril täna kella 12-st kuni 20-ni ning pühapäeval kell 9-st kuni 14-ni.

Koroonaviiruse nakatumisnäit on murettekitav, kuid kohalikud valimised on võimalik läbi viia turvaliselt, kui peame ühiselt kinni riiklikest kokkulepetest. Riigi valimisteenistus palub iseenda ja teiste tervise hoidmiseks kanda valimisjaoskonnas maski, hoida teiste valijatega vahet, desinfitseerida käsi ja haige või lähikontaktsena püsida kodus.

Eile kella 20 seisuga oli kohaliku omavalitsuse volikogude valimisel üle Eesti hääletanud jaoskonnas 109 647 ja interneti teel oma hääle andnud 194 539 valijat.

Kogu Eesti peale kokku on hääletamas käinud 304 186 inimest ehk 28,3% valijatest. Kõige aktiivsem hääletamisest osavõtt on olnud Hiiu maakonnas, kus on hääletamas käinud peaaegu 33% valijaist.

Märksõnad
Tagasi üles