Tallinna Koolitervishoiu juht Kädi Lepp ütles, et nädalake puhkust kulub õpilastele kindlasti ära, kuid COVID-19 viiruse levikunumbrid on tõusutrendis, haiglate koormus lähedal taas kriitilisele ja sellepärast paluvad kooliõed koolivaheaja veetmisel järgida ohutusnõudeid.
“Lapsed ise ei põe koroonaviirust reeglina raskelt, kuid ohus on nende täiskasvanud lähedased, eriti eakamad inimesed,” selgitas Lepp. “Siinkohal tuletame meelde, et üle 12. aastaseid lapsi saab koroonaviiruse vastu vaktsineerida ning üks koht, kus kaitsesüsti tehakse, on just kooliõe kabinetis. Eelnevalt tuleb õpilasel esitada kooliõele kas paberil või elektrooniliselt allkirjastatud lapsevanema luba. Loomulikult tuleks ka lapsevanematel vaktsineerimas ära käia, vaid nii on lootust, et saame haigestumiste arvu pidurda.”
Kõigest hoolimata ei pea lapsi kogu koolivaheaja kodus kinni hoidma.
“Meie esimene soovitus on just viibida võimalikult palju õues värske õhu käes, liikuda, mängida õuemänge, teha tervisesporti,” tõi Lepp välja kooliõdede esimese soovituse. “Õues levivad viirused halvemini ning lisaks tugevdavad vabaõhutegevused organismi, siis ei hakka ka haigused nii kergesti külge. Muidugi tuleks ka õues viibides hoida kaaslastega veidi vahet, eriti kui inimesi on koos rohkem.”
Esmaspäevast tulevad uued piirangud
Esmaspäevast hakkavad kehtima valitsuse uued piirangud, mida kooliõed paluvad järgida.
“Koolivaheajal liigutakse rohkem ringi, käiakse kinos, spaas, kohvikus. On vanemaid, kes võtavad töölt selleks ajaks puhkuse, et koos lastega aega veeta. Kooliõed peavad ühise kvaliteetaja veetmist väga tervitatavaks, palume lihtsalt kinni pidada kehtestatud terviseohutuse nõuetest. Kohtades, kus kehtib maskikandmise ja vaktsiinitõendi näitamise kohustus, tuleks seda teha. Nooremad lapsed, kel pole COVID-kaitsesüsti ja kes ei pea kandma ka siseruumides maske, peaksid selle võrra enam keskenduma hügieeninõuetele,” rääkis Kädi Lepp.