Paidest pärit filmilooja sai valmis uue linateosega

Järva Teataja
Copy
Foto: Erakogu

Paidest pärit Terje Toomistu uus dokumentaalfilmis “Põlvkond piiri taga” näeme noori, kes on erinevatel põhjustel Eestist ära läinud. Filmis on ka üks perekond Paidest, kes välismaale kolinud.

Filmi keskmes on põlvkond, kes astus ellu pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga ning otsustas minna välismaale tööle, õppima või maailma avastama. Ent aastaid hiljem pole pöördumine tagasi Eestisse sageli sama lihtne. Tihti terendavad uues elukohas atraktiivsed karjääriperspektiivid ja paremad elutingimused ning tekkinud on olulised lähedased suhted. Inimesed armuvad ja abielluvad, leiavad uusi mugavustsoone ning viise, kuidas neist jälle välja astuda. Film toob vaatajani loo värvikate elusaatustega maailma eri paigus elavatest eestlastest, kes ausalt ja avatult jagavad oma isiklikke lugusid, mõtteid ja tundeid seoses rände, kuuluvuse ja juurtega.

Filmi režissöör, stsenarist ja produtsent on Terje Toomistu, operaator Aivo Rannik, II operaator Aleksandr Heifets, montaažirežissöör Madli Lääne, helilooja trent hawkins (Karl Potisepp). Filmi tootja on Cece Film.

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut (Filipp Kruusvall), Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling (Viola Salu) ja Postimehe Fond (Terje Toomistu Noor-Eesti grant). Film on valminud koostöös Tartu Ülikooli etnoloogia osakonnaga.

Erilinastused koos filmitegijatega leiavad aset 29. jaanuaril kinos Sõprus ning 31. jaanuaril Tartu Elektriteatris.

Terje Toomistu on dokumentalist ja antropoloog, Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna teadur. Tal on doktorikraad etnoloogias ning kaks magistrikraadi etnoloogia ja kommunikatsiooni erialadelt Tartu Ülikoolist. Toomistu senised suurimad projektid on seotud Indoneesia soo- ja seksuaalsuse antropoloogiaga ning hilis-nõukogudeaegse noortekultuuriga. Tema töö dokumentaalfilmitegijana („Amazonase veenid“ 2021, kaasrežissöörid Alvaro Sarmiento ja Diego Sarmiento; auhinnatud „Nõukogude hipid“ 2017; „Wariazone“ 2011, kaasrežissöör Kiwa) on pälvinud märkimisväärset rahvusvahelist meediatähelepanu, sealhulgas ajalehtedelt The Guardian ja The Economist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles