R, 9.12.2022

Kirjanduspreemia võitis mitmekihilise pereloo kirja pannud naine

Anne Põder
, ajakirjanik
Kirjanduspreemia võitis mitmekihilise pereloo kirja pannud naine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna kuulutati Järva-Madisel välja 45. Tammsaare kirjanduspreemia laureaat, kelleks sai Kai Aareleid eelmisel aastal avaldatud romaani "Vaikne ookean" eest.

Preemi üleandmine toimub täna kell 16 Albu rahvamajas, kuhu kirjanik ka ise kohale tuleb ja oma loomingust kirjanduspingil räägib.

Žürii liikme Karmen Velitschinsky kinnitusel oli tänavune nominentide valik põnev ja mitmekesine: "Oli krimi- ja ajaloolist kirjandust ning veidi armastust, esindatud on ka novellikogumik ning pisut filosoofilisemat lugemist. Igale maitsele."

Preemiaväärilist teost sõelus nominentide seast 11-liikmeline žürii: Koigi põhikooli direktor Annela Ojaste, Järva vallaraamatukogu Ahulaja Albu raamatukoguhoidja Kaja Leidtorp, Järva vallaraamatukogu Aravete raamatukoguhoidja Ene Lõõnik, Järva vallaraamatukogu direktor Karmen Velitschinsky, Koigi põhikooli eesti keele õpetaja Kadri Liblik, A. H. Tammsaare Vargamäe muuseumi juhataja Reelika Räim, Järva vallaraamatukogu Peetri raamatukoguhoidja Terje Kuusmann, Koigi põhikooli eesti keele õpetaja Igor Kotjuh, Järva vallaraamatukogu Imavere raamatukoguhoidja Allika Jüris, Järva valla avalike suhete peaspetsialist Arnika Tegelmann ja Albu põhikooli eesti keele õpetaja- Kadri Kaarlep.

Kai Aareleiu teose "Vaikne ookean" kohta on kirjutatud, et see on mitmekihiline perelugu, kus kõrvuti jooksevad sündmused selle sajandi esimesest poolest, põigetega 70-ndate ja 80-ndatesse.

Nii nagu ka varasemates romaanides on autori jaoks olulised ema ja tütre vahelised suhted, mälestused ja saladused, mis ulatuvad tagasi lapsepõlve.

Raamatu pealkirja kohta ütles autor, et ehkki lugu jõuab tõesti ka ookeanini välja, on sama tähendusrikas ka vaimne vaikne ookean, mille kallastel elavad tema tegelased.

Kai Aareleiu sõnul on teda vaevama jäänud kirjutaja vastutus. "Alati jääb kirjutaja mingil määral süüdi, sest alati leidub keegi, kes tahab, et kirja oleks pandud mingi teine versioon tõest," ütles kirjanik. "Või kuna ajalugu on meile seda juba nii mitu korda tõestanud, siis ei taheta, et üldse midagi oleks kirja pandud. See kehtib ka nende lugude kohta, mis muidu maha vaikitakse, kas meil on kirjutajatena õigus neid kirjutada või mitte."

Kai Aareleid on saatnud maailma neli last, kolm romaani, kaks luulekogu, ühe novellikogu ning arvukalt ilukirjandustõlkeid hispaania ja soome keelest. Varrakus on varem ilmunud romaanid „Vene veri” (2011) ja „Linnade põletamine” (2016), ning novellikogu „Salaelud” (2018). Mitmesse keelde tõlgitud romaani „Linnade põletamine” ainetel kirjutatud näidend esietendus Eesti Draamateatris 2019.

TEAVE

Tammsaare kirjanduspreemia nominendid olid:

• Urmas Vadi „Hing maanteeserval“

• Eva Koff „Kirgas uni“

• Eve Laur „Õmblejanna“

• Birk Rohelend „Kes tappis Otto Mülleri?“

• Kai Aareleid „Vaikne ookean“

• Juta Kivimäe „Suur tuba“

• Tõnu Õnnepalu, Jaan Kaplinski „Vaimu paik“.

Märksõnad
Tagasi üles