Eksperdid soovitavad laiendada tasuta gripivaktsineerimise sihtrühmi

Järva Teataja
Copy
Gripivaktsiin
Gripivaktsiin Foto: Shutterstock

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab lisada alates 2022/2023 viiruste hooajast riiklikku immuniseerimiskavasse gripivastase vaktsineerimise sihtrühmana lapsed vanuses 6 kuud kuni 7 eluaastat, üle 7-aastased alaealised, kes kuuluvad gripi riskirühma ja rasedad. 

Gripi riskirühma loetakse alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda – lapsed, kellel on südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus.

Gripivastase vaktsineerimise kulutõhusust ja efektiivsust hinnanud Tartu Ülikooli teadlased on leidnud, et grippi haigestumisel on suurim risk komplikatsioonide tekkeks alla 2-aastastel, üle 65-aastastel, rasedatel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel. Perioodil 2011-2020 on surnud grippi 313 inimest, nende seas 8 last, kellel kõigil olid rasked kaasuvad haigused.

Gripivaktsiin tehakse uutele sihtrühmadele tasuta kättesaadavaks alates oktoobrist 2022. Vaktsineerimise korralduse paneb paika Eesti Haigekassa koostöös erialaseltside ja teiste vaktsineerijatega.

 

Vaktsiinitootja Novavax COVID-19 vaktsiini Nuvaxovid soovitab ekspertkomisjon võimaldada alates 18. eluaastast. Nuvaxovidi vaktsiiniga vaktsineerimisel tuleks teha teine doos kolm nädalat pärast esimest doosi.

 

Lisaks oli arutelul Nuvaxovid vaktsiini kombineerimine teiste vaktsiinidega. Ekspertide hinnangul võib teiste COVID-19 vastaste vaktsiinidega (AstraZeneca Vaxzevria, Pfizer/BioNTech Comirnaty või Moderna Spikevax) alustatud vaktsineerimiskuuri vajadusel lõpetada Nuvaxovid vaktsiiniga. Samuti võib Nuvaxovid vaktsiini kasutada tõhustusdoosiks teiste COVID-19 vaktsiinidega läbitud esmase vaktsineerimiskuuri järel.

 

COVID-19 vastane vaktsiin Nuvaxovid sai Euroopa Liidu müügiloa 20. detsembril 2021. Tegemist on valgupõhise vaktsiiniga, mille puhul aastatel 2020-2021 tehtud kolmanda faasi kliiniliste uuringute alusel oli efektiivsuseks umbes 90%, mis on võrreldav mRNA-põhiste vaktsiinide efektiivsusega. Esimene kogus Nuvaxovid vaktsiini jõuab esialgse info kohaselt Eestisse 21. veebruariga algaval nädalal.

 

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad allergoloog-immunoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

 

Lisainfo!

 

 

Tagasi üles