„Vastavalt Euroopa Liidu määrustele ja siseriiklikele õigusaktidele on iga ettevõte kohustatud täielikult järgima Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioone. Nende eiramise eest ähvardavad ettevõtteid tagasilükatud maksed, külmutatud rahalised vahendid, kaupade tarnimise või vastuvõtmise peatumine ja võimalik on isegi kriminaalvastutus,“ selgitas märkis Citadele panga rahapesu osakonna juht Viktor Tkatšenko.
Ta lisas, et sanktsioonidest kinnipidamine on ka ettevõtte enda huvides. „Samas mõistame, et kiirelt muutuvas inforuumis on keeruline orienteeruda, mistõttu jätkame sel teemal ja jagame selgitusi, et hõlbustada ettevõtjate teekonda sanktsioonidega arvestamisel,” lausus Tkatšenko.
1. Hinda oma riske seoses sanktsioonidega
Kõigepealt tuleb anda hinnang, vastates küsimustele, kas sanktsioonid puudutavad sinu ettevõtte majandustegevust:
· Kas osutate ja/või saate teenuseid ning toodate, müüte või ostate kaupu ja tooraineid, mille suhtes kohaldatakse sanktsioone (nt puit, infotehnoloogia, naftasaadused) sanktsioonide all olevatest riikidest? Sanktsioonide all olevate toodete, teenuste ja tooraine loetelu on kättesaadav EL-i sanktsioonide kaardil
· Kas tarnite tooteid või teenuseid riikidest/riikidesse, mille suhtes kohaldatakse sanktsioone, või riikidesse, mis piirnevad sanktsiooniriskiga riikidega (näiteks Kasahstan või Usbekistan), või toimub tarne transiidina läbi nende riikide.
· Kas pole koostööpartnerid, nende omanikud, juhatuse liikmed või tegelikud kasusaajad seotud sanktsiooniriskiga riikide või juriidiliste või füüsiliste isikutega, kelle suhtes sanktsioone kohaldatakse. Kontrollige, uurides kõiki võimalikke andmeid internetist.
2. Sanktsioonide kontrollimine peab toimuma vastavalt tuvastatud sanktsiooniriskidele
Kui on tuvastate seose mõne sanktsiooniriskiga, tuleb ettevõttel kindlasti veenduda, et riskid on kontrollitud: