Saada vihje

Esimesed puugid on jäisest kevadest hoolimata juba liikvel

Copy
Puuk
Puuk Foto: Erik Prozes

Igal aastal registreeritakse Eestis keskmiselt 80 puukentsefaliidi juhtumit, neist esimesed juba aprillikuus. Hoolimata öökülmadest on puugid ka tänavu juba liikvel ja terviseameti hinnangul on just praegu õige aeg alustada kaitsesüstimisega.

Kuigi esimesed puugid muutuvad aktiivseks juba 5-7 soojakraadi juures või isegi varem, siis nõudlus kaitsesüstimise järele on ERGO kindlustuse andmetel kõige suurem paraku alles suvekuudel. „Tavaliselt tuntakse vaktsineerimise vastu huvi alles siis, kui mets sõna otseses mõttes kubiseb juba puukidest,” sõnas ERGO ravikindlustuse riskijuht Janika Lüüs-Likk. “Esimesi puuke ei panda tavaliselt tähele ning jahedad kevadkraadid loovad petliku illusiooni puukide talveunest. Seetõttu soovitab Terviseamet kaitsesüstimisega alustada varakult, et immuunsus jõuaks puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda.“

Innustamaks inimesi õigel ajal vaktsineerima on ERGO kindlustus alustanud kampaaniaga, mille raames saavad tööandja ja eraravikindlustuse kliendid vaktsineerimise lisakaitse. Kampaaniaga soovitakse juhtida tähelepanu, et hetkel on õige aeg vaktsineerimisele mõtlemiseks.

Puukentsefaliit on viirushaigus, mis kulgeb kahes etapis. Esimeses etapis tekivad enamasti palavikuga gripitaolised sümptomid. Haiguse teine etapp järgneb ligi 30% patsientidest ajupõletiku sümptomitega - oksendamine, kõrge palavik, tugev peavalu.

Qvalitase esmatasandi- ja digimeditsiini juhtiva arsti Andreas Abeli kogemusel jäävad paljudel patsientidel haigusest ka neuroloogilised järelnähud nagu peavalud, tasakaaluhäired, keskendumisraskused ja mäluhäired. „Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine aitab väga efektiivselt vältida haiguse mõlemaid etappe ja järelnähtusid ning kuna Eestis püsib haiguse esinemissagedus kõrgel tasemel, siis vaktsineerimine on kindlasti väga soovitatav,” lisas ta.

Kõige sagedamini haigestutakse puukentsefaliiti Saare-, Pärnu ja Tartumaal. Puugihaiguste vastu aitab õigel ajal vaktsineerimine ja keha kontrollimine peale puugiohtlikus piirkonnas viibimist.

Tagasi üles