T, 4.10.2022

Erakondade reitingud: Eesti 200 kaotab jätkuvalt toetust

Järva Teataja
Erakondade reitingud: Eesti 200 kaotab jätkuvalt toetust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Pixabay

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 34,8%, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 19,8%, ja Keskerakonda 17,9% valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 16. maist 13. juunini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Liidrikohal oleva Reformierakonna edu teisel kohal oleva EKRE ees on 15 protsendipunkti. Kolmandal kohal olev Keskerakond jääb EKRE-st 1,9 protsendipunkti kaugusele. Kolme populaarseima erakonna toetusprotsendid nädalaga märkimisväärselt ei muutunud.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (11,2%), Isamaa (7,1%) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,4%). Eesti 200 toetus langes nädalaga 1,1 protsendipunkti võrra ning parlamendivälise erakonna toetus on võrreldes märtsi alguses saavutatud tipuga hetkel 8,5 protsendipunkti võrra madalam.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (34,8%) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,48%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks SDE puhul +/-0,76%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest vaid 0,9%.

Märksõnad
Tagasi üles