T, 4.10.2022

Prügi sorteerides ei teki seda rohkem

Margit Rüütelmann
, Eesti ringmajandusettevõtete liidu tegevjuht
Prügi sorteerides ei teki seda rohkem
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Margit Rüütelmann.
Margit Rüütelmann. Foto: Erakogu

Esimesed omavalitsused katsetavad elanike valmidust biojäätmeid liigiti koguda. Proovitakse nii hea kui ka halvaga. Harjumus ja oskus on visa tekkima, sest see tundub inimestele arusaamatu ja ebamugav. Üllatus on aga suur, kui selgub klassikalise prügi vähesus jäätmete liigiti kogumisel. Liigiti kogutud jäätmete ülevaade võib vähendada oluliselt ka tarbimist ja mõjuda hästi rahakotile.

Kui jäätmeid liigiti koguda, tekib segaolmejäätmeid peaaegu olematu hulk. Proovige. Paberit ja pappi ei pea mahutama tavapärasesse prügikasti kraanikausi all: vanapaberi, paber- ja papp-pakendid saab panna hoopis rõdule, majapidamisruumi, mõnda sahtlisse või kappi. Ka pakendeid, sealhulgas klaaspakendeid pole vaja suruda kraanikausi alla, needki võiksid leida koha mujal. Muide, segaolmeprügi prügikast saab enamasti nii kiiresti täis just seepärast, et sinna pannakse pakendid. Kui need aga eraldi koguda, ei jää segaolmekasti peaaegu mitte midagi.

Kui ka biojäätmeid eraldi koguda, on olmeprügi jaoks vaja üha väiksemat prügikasti. Paljud küsivad kindlasti: kas biojäätmete kogumine tekitab tuppa haisu? Vastus on: ei tekita. Kui tühjendad anumat paari-kolme päeva tagant, ei hakka see haisema, talvel tõenäoliselt peab vastu kauemgi. Proovige.

Märksõnad
Tagasi üles