P, 4.12.2022

Nutikate õpilaste ideed ootavad rakendamist

Anne Põder
, ajakirjanik
Nutikate õpilaste ideed ootavad rakendamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Noorte leiutajate konkursi võitjate tööd leiavad oma koha Lottemaal. Suuremate laste ja noorte leiutised, võivad aga rakendust leida ka päriselus.
Noorte leiutajate konkursi võitjate tööd leiavad oma koha Lottemaal. Suuremate laste ja noorte leiutised, võivad aga rakendust leida ka päriselus. Foto: Lilli Tölp

Eesti Teadusagentuur kutsub 6 - 19-aastaseid noori lahendama igapäevaeluga seotud muresid. Parimaid ootab 25 950 euro suurune riiklik auhinnafond, mitmed eripreemiad ning võimalus esindada Eestit maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil Regeneron ISEF, mis toimub USA-s Dallases.

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärks on väärtustada teadust ja innovatsiooni ning tunnustada nutikaid lahendusi. Leiutamine on õppeprotsess, kus oluline on märgata ja annalüüsida probleemi, et leida parim lahendus.

Seejuures on oluline toetada õpilaste koostööd üksteise ja juhendajatega. Vanemate kooliastmete õpilasi julgustatakse konkursile esitama juba valminud loov- ja uurimistöid või õpilasfirmade poolt loodud innovaatilisi lahendusi. Sel aastal tuleb olulise täiendusena esitada lisaks konkursitööle ka tööprotsessi kirjeldus.

Lisaks kutsub Transpordiamet osalejaid leidma uudseid lahendusi, mis aitavad muuta liiklust turvalisemaks – parimat ootab eriauhind kategoorias „Nutikalt ja turvaliselt liikluses”.

Varasematel aastatel on konkursil edu saavutanud näiteks pimedas toas käimiseks mõeldud lambisussid ning mitmed põnevad turva- ja koristusseadmed. Igapäevaelulisi lahendusi on pakkunud ka makaronide keetmise reha ja kahepoolne hambahari. Seega saab lasta enda loovusel lennata. Leiutamine on lihtne – oluline on märgata meid ümbritsevat ja püüda seda paremaks muuta.

Vajalikke materjale leiutamise toetamiseks leiab kodulehelt www.miks.ee/tugimaterjal. Lisaks saab inspiratsiooni kogumiseks tutvuda varasemate konkursile tulnud tööde kirjeldustega www.miks.ee/leiutised.

Tööde esitamise tähtaeg on 15. oktoober, tööd tuleb esitada konkursside keskkonnas konkursid.etag.ee.

Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja seda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Täpsema info tingimuste ja tööde esitamise kohta leiab kodulehelt: www.etag.ee/leiutajad.

Märksõnad
Tagasi üles