Algasid Paide Teatri eelviimase lavastuse proovid

Järva Teataja
Copy
ÜBERMENSCH Johannes Richard Sepping
ÜBERMENSCH Johannes Richard Sepping Foto: Jan Teevet

Hetkel, mil Paide Teatri lõpuni on jäänud vaid 123 päeva, võtab teater fookusesse naeru ja inimlikkuse, küsib, kuidas nähtamatust (inimesest) saab nähtav ning toob viiel korral lavale uurimuse huumorist, stand-up'ist ja kuuluvustundest. 30. septembril esietenduv lavastus "Übermensch" jääb ühtlasi Paide Teatri eelviimaseks lavastuseks.

Lavastaja ja etendaja Johannes Richard Seppingu sõnul on huumor olnud tema jaoks alati vahendiks, millega ennast nähtavaks teha: "Minul ei ole näiteks endanimelist Vikipeedia lehekülge, mind ei ole kutsutud Roosiaia vastuvõtule ega Kroonika esikaanele. Ma sulandun massi. Aga iga kord, kui ma seltskonnas mõne nalja teen, tärkab minus see elus-olemise-tunne ning ma tajun, et ma olen eriline, oluline ning siin ja praegu päriselt olemas. Ja see lavastus ehk räägibki sellest, kuidas leida endast üles see miski, mis teeb meist igaühe eriliseks, olgu selleks siis huumor või midagi muud."

Lavastusdramaturgi Roos Lisette Parmase jaoks on tegu esimese tööga Paide Teatris: “Otsime läbi individuaalse Übermenschi, üle-inimese, üle Johannese meie kõigi ühist ülest, miskit selles ruumis, selles hetkes – naeru, mis teeb nähtavaks mitte ainult naljategija, vaid kõik, kes naeravad.”

Lavastus "Übermensch" hüppab hetkedesse, mil kardetakse lõplikult kaduda nähtamatusse ja ollakse täielikult nähtavad. See on hetk, mil algab lõpmatu nähtamatu naer enda üle selles hetkes, selles ajas, selles ruumis. Hetk, mil ollakse sina ise ja mitte päris sina ise. Hetk, mil ollakse üksinda ja samal ajal kõik koos.

Paide Teatri viimane hooaeg lõppeb 31. detsembril 2022. Nelja kuu jooksul mängitakse lisaks “Übermenschile” ka Paide Teatri varasemaid lavastusi “Carmen”, “UDU: mälukontsert kolmele häälele” ja “Lahinguväli”. Lisaks on jätkuvalt kavas audiolavastus “Räägi mind magama” ning koostöös Pariisi Linnateatriga loodud “Poeetiliste konsultatsioonidega” osaleb Paide Teater festivalil Draama 2022. Paide Teatri viimane lavastus esietendub 8. detsembril.

Lavastaja-etendaja Johannes Richard Sepping

Lavastusdramaturgid Roos Lisette Parmas ja Oliver Issak

Kunstnikud Taavi Teevet ja Kairi Mändla

Konsultant Tambet Tuisk

Helikunstnik Kirill Havanski

Valguskunstnik Kermo Pajula

Esietendus 30. septembril 2022

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles