L, 26.11.2022

Maakohtud varustati lastele turvalise keskkonna loomiseks sobivate vahenditega

Järva Teataja
Maakohtud varustati lastele turvalise keskkonna loomiseks sobivate vahenditega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Erakogu

Justiitsministeerium on võtnud eesmärgiks tekitada lapse ärakuulamiseks võimalikult sõbralik keskkond ka neis kohtumajades, kus täna eraldi ruumi lastega suhtlemiseks veel ei ole. Esimese sammuna varustati maakohtud lapsesõbralikku kohtumenetlust toetavate kastidega, edaspidi on kavas kohandada kõikides õigusmõistmisasutustes vastavad ruumid lastetubadeks.

„Kohtutes peab lastele olema tagatud ütluste andmiseks võimalikult soe ja sõbralik keskkond, kus ta tunneb end turvaliselt. Spetsiaalsete kastidega kohtute varustamine on sellel teel oluline samm,“ rääkis Justiitsministeeriumi kohtute talituse juhataja Kaidi Lippus.

Kast sisaldab esemeid, mis aitavad tekitada lapse või noore jaoks menetlustoimingu ajal hubast tunnet. Näiteks leiab sealt mänguasju, joogivee pudeleid, snäkke, nutupabereid, pleedi või joonistuspliiatseid ja pilte värvimiseks. Samuti on kastis populaarne ja rahustav pop-it mäng ja magnetitest konstrueerimise komplekt. Vanematele lastele on mängukastis erinevate otsikutega laadijaid, et vestluse ajaks nutiseade ära panna.

Kohtumaja ruumide sisustamine lapsesõbralikku keskkonda soosivate esemetega aitab kohtus töötavatel professionaalidel toetada lapsega kontakti loomist kohtumajas. „Menetlustoimingud, kui laps pole nendega varem kokku puutunud, võivad alguses tunduda hirmutavad, seetõttu on äärmiselt oluline, et keskkond, kus lapsega räägitakse, soodustaks turvatunnet,“ selgitas Kaidi Lippus ja lisas: „Kui laps on hirmunud võivad käivituda lapses kaitsereaktsioonid, mis takistavad koostööd spetsialistiga. Seda murekohta kastid lahendada aitavadki.“

Soovitused lapsesõbralikuks menetluseks valmisid Justiitsministeeriumi Nooresõbraliku õigussüsteemi projekti käigus 2021. aastal. Nende järgi peab lapse küsitlemine toimuma selleks kohandatud ruumides. Lapsed peavad saama vabalt ja täielikult kasutada õigust olla ära kuulatud keskkonnas, kus nad tunnevad end mugavalt ja turvaliselt.

Projekti käigus soetati uusi mänguasju ka juba olemasolevatesse lastetubadesse, mis asuvad praegu vaid Viru Maakohtu kohtumajades ning Tallinna kohtumajas. Justiitsministeerium soovib komplektidega innustada kõiki riigiasutusi, kelle menetlustes võivad lapsed olla, nii kingiti üks eksemplar politsei- ja piirivalveameti Ida prefektuurile.

Projekti toetajad on justiitsministeerium ja projekt „Nooresõbralik õigussüsteem“ (Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2014–2021 vahenditest). Lapsesõbraliku menetluse veebilehel on info ja kontaktid lastele ja lapsevanematele, kes puutuvad kokku õigussüsteemiga. Samuti leiavad sealt infot lapsesõbralikuks menetluseks lastega töötavad spetsialistid.

Märksõnad
Tagasi üles