Kodudest võetakse kõike, mis kätte satub!
Tõusuteel on ka vargused elamutesse, kust võetakse kaasa kõike, mida kergesti kätte saab. Näiteks lähevad varaste saagiks lukustamata jalgrattad, aedades laokil olev aiamööbel või autodes nähtavale jäetud tehnika. “Kuum kaup” on ka tööriistad, tehnika, nutiseadmed, ehted, sularaha ning käekotid.
“Elukutselised vargad teevad reeglina eeltööd ja üritavad sisse saada siis, kui pererahvast kodus ei ole,” rääkis PPA pressiesindaja Annika Maksimov. “Küll meelitavad vargaid ka lahtised uksed ja aknad – selliseid võimalusi kasutatakse alati ära.”
Maksimov tõi välja, et kui enamasti on varguse kahju paarsada kuni paartuhat eurot, siis suurimad eluruumidest vargusega tekitatud kahjud sellel aastal on ligi paarkümmend tuhat eurot.
Kuigi rattahooaeg on lõppemas, kasutatakse veel viimast võimalust haarata kaasa lukustamata jalgrattaid. 24-aastane Aleksandr jäi enda rattast ilma veidi üle kuu tagasi, kui oli jätnud selle Tallinn-Väikses asuva kortermaja trepikotta. “Politseile ma teada ei andnud, sest ratas oli juba omajagu vana,” tunnistas mees.
“Tuletame meelde, et jalgratta ja muude asjade kortermaja trepikodades hoidmine on tegelikult vastuolus ka tuleohutusnõuetega, seega rattaid tuleks hoida panipaikades, kuhu saab lihtsalt paigaldada tehnilise valve ehk liikumisandurid, magnetandurid vms.," kirjeldas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.
Grünberg soovitab samuti hoida jalgrattaid lukustatud keldris, kuuris, garaažis või hoiuruumis. “Kui selliseid võimalusi ei ole, tuleks hoida jalgratast korteris. See võib olla küll tülikas, kuid nii saab enda vara kindlamalt kaitsta.”