N, 2.02.2023

Ausust ja asjatundlikkust kaunid kõned ei asenda

Kaia Iva
, Türi vallavolikogu liige, valimisliit Koduvald Türi
Ausust ja asjatundlikkust kaunid kõned ei asenda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaia Iva.
Kaia Iva. Foto: Dmitri Kotjuh
  • Kahjuks juhtide jutt eetikast ja heast valitsemisest jutuks jäigi
  • Kõik eelarve menetlused on sel aastal olnud vaevalised ja tõsiste vigadega
  • Ei taha mõeldagi, mis võib peidus olla eelarve sügavustes

Türi vallal on uued juhid. Tegelikult on Krõlovi valmi järgi orkestris kohti vahetatud, kas pillimäng sellest paremaks muutub, seda näitab aeg.

Volikogu istungil rääkisid vallajuhid, nii uued kui endine vallavanem, valgelt lehelt alustamisest, maailmakriisist, koostööst. Lisaks süüdistas endine vallavanem volikogu opositsiooni, et talle on tehtud liiga, teda on alusetu kriitikaga üle valatud ning tema sõbralikkus ja head töötulemused on jäetud tähelepanuta. Nördinud oli ta ka seepärast, et opositsioon on informatsiooni avalikkusega jaganud. See noomimine oli üllatav, sest just suuremat avatust on praegune koalitsioon rõhutanud.

Kahjuks juhtide jutt eetikast ja heast valitsemisest jutuks jäigi. Tegelikult juhtus volikogu istungil midagi seninägematut – tõeline hämamise meistriklass.

Lisaeelarve menetlemisel esitas kolleeg Tanel Viljat küsimuse Võhma-Kahala kergliiklustee täiendava 39 500 euro kohta. Selle kergliiklustee rajab Põhja-Sakala vald riigi niinimetatud katuserahaga, Türi valla eelarves oli juba olemas omaosaluseks 6000 eurot ning otsus Türi valla piiresse jääva maatüki ostuks oli tehtud eelmise aasta aprillis.

Vallavanem Ele Enn vastas, et lisaraha on vaja kergliiklustee suurema ohutuse tagamiseks. Küsimuste abil selgus aga, et tegelikult on vaja osta veel üks maatükk ja tee pisut pikemaks ehitada. See oli volikogu liikmetele üllatus, sest ka maakonnalehes oli olnud foto, kus tee oli juba peaaegu valmis ja asfalt maas. Kogu selle arutelu juures mässis endine vallavanem end üha suurema vale sisse.

Lõpuks küsisime, kas tõepoolest peaksid volikogu liikmed uskuma, et Kahala põllumees vaatas oma maavaldusi ja mõtles, et siia oleks tore üks jupp kergliiklusteed rajada, kutsus teemehed ning lasi oma kulu ja kirjaga asfaldi maha panna. Ja Türi vald ei teadnud sellelt midagi, kuid nüüd tuli vallavalitsusel tore plaan see jupp kergliiklusteed ära osta, et see oleks avalikuks kasutuseks.

Me ei uskunud oma kõrvu, kui Ele Enn kinnitas, et jah, just nii see oligi. Kui ametist lahkuva vallavanema komme volikogu eksitada oli meile juba teada, siis üllatav oli, et vastvalitud volikogu esimees, kes oli äsja kauni kõne pidanud, ei sekkunud ega palunud valetamist lõpetada. Vähe sellest, kui olukord oli juba tõeliselt piinlik, sekkus hoopis uus vallavanem Kati Nõlvak. Kuid selle asemel, et vabandust paluda ja öelda, et kõik räägitu on üks suur häma ning tegelikult unustasid nad taaskord kehtivad seadused ja jätsid õigel ajal volikogule maaostu ja investeeringute suurendamise ettepanekud esitamata, ta hoopiski küsis dramaatiliselt, kas siis küsijad on selle toreda tee ehitamise vastu. Jah, see komme meie praegustel vallajuhtidel ongi, et kui argumendid on otsas, siis võetakse abiks lihtsakoeline demagoogia.

Pärast pikemat pinnimist vallavalitsuse liikmed siiski tunnistasid, et tegemist oli vigade ja seaduserikkumiste ahelaga. Loodame, et valla juristide abiga saavad asjad korda, kuid nende vigade peitmiseks esitatud valede laine jäi nüüd seda «puhtalt lehelt» alustamist küll kõvasti määrima.

Teine probleem, millele peab tähelepanu juhtima, on lisaeelarve menetlemine. Kõik eelarve menetlused on sel aastal olnud vaevalised, tõsiste vigadega ja mis kõige kurvem, et neile vigadele tähelepanu juhtimisest ei õpita, vaid tavaliselt sõdivad poliitikud vastu niikaua kui vähegi võimalik.

Vallamaja ametnikega, mistahes osakonnast, koostöö sujub, saadetud kirjale vastatakse, antakse infot, arutletakse kaasa ja kui vaja, tehakse muudatusi. Teisiti on asjad siis, kui probleemid on tekkinud poliitikutel või valla finantsjuhil. Kui Pipi-Liis Siemann saatis kirja, et ASi Väätsa Prügila aktsiate müügitulu on arvele võetud ekslikult liiga suures summas, siis finantsjuht esmalt mitte ei kontrollinud arve üle, vaid jäi endale kindlaks ja lihtsalt vaidles vastu.

Aktsiad müüdi eelmisel aastal ja selle eest oli juba laekunud ettemaks 125 000 eurot. Konkurentsiameti otsuse viibimise tõttu realiseerus ost lõplikult sel aastal. Türi vald sai aktsiate müügist 1 806 946, kuid lisaeelarvega täiendava tulu arvele võtmisel oli ettemaksuna eelnõus arvestatud mitte 125 000, vaid kümme korda väiksem summa, see tähendab ainult 12 500 euroga. Seega oleks «tekkinud» valla eelarvesse 112 500 eurot, millel katet ei olnud.

Novembri teisel istungil selgus, et ettemaks oli kahasse Paide linnaga ning vald oli juba juulis kandnud osa raha Paide linnale ilma, et seda oleks eelarves kajastatud, ja ilma volikogu isegi informeerimata. Selle kohta oli vallavanem Kati Nõlvakul jällegi ridamisi hämavaid õigustusi, selle asemel et viga tunnistada. Pool muret oleks olnud olemata, kui koalitsioon oleks aastaeelarve tegemisel opositsiooni kuulanud ja pannud ettemaksu ootele eraldi reale, mitte suunanud seda jooksvate kulude katteks. Vallavalitsus sai ülesandeks kolmanda lisaeelarvega tagantjärele asjad õigeks sättida.

Sotsiaalkomisjonis juhtisime tähelepanu ka teistele lisaeelarve ilmselgetele vigadele. Näiteks oli eelarve kulupoolel arvestamata riigilt asendushoolduseks saadud 87 470 eurot, tulupoolel oli see olemas. Samuti oli kulupoolelt puudu Ukraina lastele mõeldud umbes 90 000 eurot. Need tulud olid suunatud valla muude kulude katteks. Ehk et valla kulud olid kolmes kohas kokku ligi 300 000 euro ulatuses valesti arvestatud.

Positiivne on see, et sel korral koalitsioon nõustus parandusi tegema. Kurvem on see, et vallavalitsuse laualt jõuavad volikogusse ilmselgete ja suurte rahaliste vigadega dokumendid ka nüüd, kus pea aasta on juba seda tööd tehtud. On arusaamatu, kuidas valitsuse liikmed, kelle hulgas olid nii haridusvaldkonna kui ka sotsiaalvaldkonna eest vastutajad, oma valdkonna rahaasjades nii suuri vigu ei märka.

Piirdusin siin vaid üht tüüpi, mahukate ja ilmselgete vigade kirjeldamisega, sest nende jätkuv ja sage esinemine viitab vajadusele vallavalitsuse tööd analüüsida ja midagi selles ümber korraldada. Tegelikult tahaks, et rohkem aega ja jõudu kuluks sisulistele aruteludele, paremate lahenduste otsimisele, nagu saime seda teha varasematel aastatel. See aga eeldab, et eeltööd on tehtud vähemalt rahuldavalt. Ei taha mõeldagi, mis võib peidus olla eelarve sügavustes, mis volikogu liikmele nähtav pole.

Kokkuvõtlikult. Peale hea tahte on omavalitsuse juhtimisel vajalikud nii ausus kui ka asjatundlikkus. Nende puudumisel on kaunid kõned ja üleskutsed sõbralikule üksmeelele lihtsalt õõnsad.

Märksõnad
Tagasi üles