Käibemaksutulu kasv oktoobris küll kiirenes, kuid püsis ühekohalisena nominaalse majanduskasvu aeglustumise ning riigi tegemata kulude tõttu
Selle aasta kümne kuu käibemaksu tasumine ületab 17 protsendiga 2021. aasta sama aja taset. Oktoobrikuus suurenes käibemaksu tasumine esimese poolaasta keskmise kasvuga võrreldes kaks korda aeglasemas tempos, mis tulenes mitmetest teguritest. Ühelt poolt on tänavu nominaalne majanduskasv pidurdunud ja riigil ei ole veel õnnestunud kõiki eelarves planeeritud kulusid teha, mis avalduksid II ringi mõjuna ka käibemaksu tasumise tõusus. Teisalt on mullune II pensionisambast tarbimisse suunatud raha tekitanud kõrge käibemaksu võrdlustaseme. Oktoobris andis käibemaksu tasumisele hoogu endiselt kiire hinnatõus, mis küündis 22,5 protsendini. Samas on ettevõtete kogukäibe kasv (18 protsenti) oktoobris majanduse aeglasema käigu tõttu pidurdunud, kuid kokkuvõttes on vaid mõningad tegevusalad languspoolel. Tegevusaladest mõjutas oktoobris käibemaksu tasumise kasvu enim jaekaubandus ning ehitus, kus tasumised suurenesid 2021. aasta sama perioodiga võrreldes vastavalt 17 ning 26 protsenti.
Kõrged mootorikütuste hinnad ei ole siiani veel tarbimist oluliselt mõjutanud, kuid mahud on vähenenud ning kasvukõver on võtnud suuna alla
Aktsiiside oktoobrikuine tasumine vähenes võrreldes eelmise aastaga 3,9 protsenti, kuid 10 kuu kokkuvõttes püsib tasumine veel eelmise aastaga võrreldes 1,5 protsendilises kasvus. Enim vähenes tasumine eelmise aastaga võrreldes alkoholi- ja tubakaaktsiisilt, vastavalt 6,5 ja 6,7 protsenti. Alkoholiaktsiisi puhul on suurimaks mõjutajaks kange alkohol, mille kogused vähenesid eelmise aastaga võrreldes 3,8 protsenti. Kahanemist mõjutas ka mullune väga kõrge kange alkoholi deklareerimise tase, kogused suurenesid eelmisel aastal samal perioodil aastases võrdluses 20 protsenti. Tubakaaktsiisi puhul mõjutab tasumisi enim sigarettide deklareerimine ning oktoobris ulatus langus 12,5 protsendini.
Kütuseaktsiisi tasumine kahanes eelmise aastaga võrreldes 1,3 protsenti ning nii nagu varasematel kuudel on jätkuvalt peamine põhjus maagaasi tarbimise vähenemine. Oktoobri lõpuks on suudetud maagaasi tarbimist vähendada üle 23 protsendi. Osaliselt on maagaas asendatud teiste kütteõlidega, kuid seda vaid kolmandiku ulatuses. Mootorikütuste hinnakasv on veidi pidurdumas, kuid püsib endiselt kõrge.