Kadrioru kunstimuuseum näitab Soome modernistliku kunsti suurnimede värvirõõmu ja väljendusjõudu

Järva Teataja
Copy
Soome lipp.
Soome lipp. Foto: Ints Kalnins

​4. märtsist Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitusel „Värvide tants. Soome modernistlik kunst“ on esindatud Soome 20. sajandi esimeste kümnendite olulisemad otsijad ja mässajad ‒ loojad, kes poliitiliselt motiveeritud kunsti asemel soovisid väljendada kunstniku sisemist kogemust ja subjektiivseid loomingulisi valikuid. Näitusel on esindatud silmapaistvad maalikunstnikud Alvar Cawén, Väinö Kunnas, Jalmari Ruokokoski, Tyko Sallinen, Yrjö Ollila ja teised.

Eesti Kunstimuuseumi, Soome Rahvusgalerii Ateneumi kunstimuuseumi, HAM Helsingi Kunstimuuseumi ja Didrichseni Kunstimuuseumi kogude põhjal koostatud näitus pakub mitmekülgse pildi nende autorite pärandist, kelle loomingu keskmes olid värvi- või vormiotsingud ning emotsionaalne väljendusjõud.

„Värvide läbimurre ja särava paleti periood jäid Soome kunstis küll lühiajaliseks, kuid käesolevale näitusele on jõudnud mitmeid teoseid just vaba pintslitööd ja värvirõõmu kultiveerinud maalikunstnikelt nagu Magnus Enckell, Yrjö Ollila, Ellen Thesleff jt. Eesti modernismi klassikute Konrad Mägi ja Nikolai Triigi ning Pallase kunstikooliga seotud autorite loomingu nautijad leiavad käesoleval näitusel mitmeid paralleele nii särava koloriidi kui ka teemade valiku osas,“ ütles näituse kuraator Kerttu Männiste.

Näituse fookuses on inimene ja keskkond. Psühhoanalüüsi teooriatest mõjutatud kunstnike huvi inimese kehalise ja psüühilise olemuse, ka selle varjatumate ja tumedamate külgede kujutamise vastu paigutub dialoogi maastikumaalides väljendatava elujõu ja külluslikkuse ning loodusega kooskõlas eksisteerimise harmooniaga.

„Eesti Kunstimuuseumi näitusepoliitikas on soome kunstil ja koostööl Soome muuseumidega tähtis koht,“ kommenteeris Männiste. „Eesti iseseisvuse taastamise järel 1993. aastal toimunud koostöönäitus Ateneumi kunstimuuseumiga tõi publiku ette justnimelt valiku Soome modernismi. Kadrioru kunstimuuseumi avamisel aastal 2000 eksponeeriti muuseumi kogusse kuuluvaid soome kunstnike teoseid, millest lähtub ka käesoleva näituse idee.“ Esimeselt Soome kunsti näituselt Eestis aastal 1930 soetati aga Eesti kogudesse Alvar Cawéni maal „Pime“ ja Tyko Sallineni „Maastik“.

Näitusega „Värvide tants. Soome modernistlik kunst“ kaasneb raamat, mille autoriteks on kunstiteadlane Eero Epner, Soome Rahvusgalerii Ateneumi kunstimuuseumi kuraator Timo Huusko ja Soome kunstiajaloolane Erkki Anttonen. Artiklite autorid on kaasanud oma käsitlustesse ka teosed, mis on kaua olnud Eesti kogudes ning seetõttu Soome kunstiteadlaste tähelepanu alt mõnevõrra kõrvale jäänud. Käesolevas raamatus on need teosed paigutatud konkreetsete kunstnike ning laiemalt Soome kunstiarengute konteksti.

19. mail korraldavad Kadrioru kunstimuuseum ja Soome Instituut Eestis avalikkusele suunatud seminari, mille fookuses on ühiskondlik ja kunstiline moderniseerumine Soome lahe kahel kaldal 20. sajandi esimestel kümnenditel. Seminar toob kokku Eesti ja Soome ajaloolased ja uurijad diplomaatia, majanduse, kunsti, kirjanduse ja teatri vallast. Ettekandega astuvad üles ajaloolased Seppo Zetterberg ja Andres Adamson, kunstiteadlane Eero Epner, kirjandusteadlane Mirjam Hinrikus ja teatriuurija Mikko-Olavi Seppälä.

Kuraator: Kerttu Männiste

Näituse kujundus: Exporabbit

Graafiline disain: Külli Kaats

Koostööpartnerid: Soome Rahvusgalerii – Ateneumi kunstimuuseum, HAM Helsingi Kunstimuuseum, Didrichseni Kunstimuuseum, erakogud

Näitus on Kadrioru kunstimuuseumis avatud 20. augustini 2023.

Tagasi üles