P, 4.06.2023

Alampalgaga peab saama ära elada

Anti Allas
, riigikogu liige (SDE)
Facebook Twitter
Comments
Anti Allas.
Anti Allas. Foto: Arvo Meeks

Miks on sotsiaaldemokraatidele oluline alampalga kiire tõus, millest on viimastel kuudel palju juttu olnud ja mis on kirjutatud ka uue valitsuse koalitsioonileppesse? Ühe lausega saab vastata nii: kui hinnad maruliselt kerkivad, siis peab tõusma ka alampalk, sest muidu kaob inimestel motivatsioon tööd teha. Kui oma töötasuga ära ei ela, siis on kergem käega lüüa ja jääda lootma riigi toetustele. Seda ei taha ju keegi, sest lõppkokkuvõttes mõjub see kõigile pooltele laastavalt.

Sotsiaaldemokraadid leiavad, et igasuguste toetuste külvamise asemel peab inimeste toimetuleku tagama eelkõige töö ja selle eest makstav palk. Täiskohaga töötaja ei peaks olema olukorras, kus ta on sunnitud igapäevaseks hakkamasaamiseks riigilt või omavalitsuselt abi küsima.

Argumente on veelgi. Paljudes riikides on seadusega ette nähtud, et alampalk kohandub inflatsiooniga. Näiteks veebruaris oli Eestis aastainflatsioon 17,6 protsenti. Inflatsioon lööb kõige valusamalt just madalapalgalisi, kelle kogu sissetulek kulub ära toidule, esmatarbekaupadele ning küttele ja energiale.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles