E, 2.10.2023

Mida tähendab kollane lint koera kaelarihmal?

Järva Teataja
Facebook
Comments
Kollane lint koera kaelarihmal annab teada, et loom ei soovi võõraste inimestega lähemalt tuttavaks saada.
Kollane lint koera kaelarihmal annab teada, et loom ei soovi võõraste inimestega lähemalt tuttavaks saada. Foto: Anne Põder

Tänaval inimesega jalutavat koera nähes on nii mõnegi loomasõbra esimene instinkt minna loomaga tutvust tegema. Paljud koerad on ootamatu sõbra üle siiralt õnnelikud, ent mõni loom ei soovi, et teda puudutataks. Alati kui näed koera rihmal kollast linti või seljas kollast vesti või salli, tasub enne loomale lähenemist tema omanikult nõusolekut küsida.

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) korraldab heategevuslikku rongkäiku Käpakäik juba üheksandat korda. Käesoleval aastal leiab rongkäik aset laupäeval 3. juunil osana Tallinna vanalinna päevadest. Heategevusliku rongkäigu eesmärk on suunata tähelepanu loomadele linnapildis ning kutsuda inimesi üles märkama ja toetama abivajavaid loomi. Erilisel kohal on rongkäigul kollase lindiga koerad, kes ei soovi ühel või teisel põhjusel, et võõrad neid puudutaks.

„Kindlasti ei tähenda kollane lint, et koer on ilmtingimata kuri,“ selgitab ELS-i turundus- ja kommunikatsioonijuht Geit Karurahu. „Põhjuseid, miks koer võõraga kontakti ei soovi, on mitmeid. Näiteks võib tegemist olla kutsikaga, kes alles õpib inimestega suhtlema. Koer võib olla taastumas haigusest või traumast. Ehk on koer kurt või pime ning ehmub võõra lähenemise peale. Seda, kui keeruline võib kontakt võõraga mõne looma jaoks olla, teavad kõik äreva või reaktiivse koera omanikud omast käest.“

Tava kasutada reaktiivse koera rihmal kollast linti sai alguse Austraaliast, kus koeratreenerid võtsid selle kasutusele, et anda teistele loomaomanikele märku, millised treeningus osalevad loomad vajavad harjumiseks pisut enam aega. Austraaliast levis kollane lint üle kogu maailma ning tähistab nüüdseks kõiki koeri, kes ei soovi ühel või teisel põhjusel võõraga – olgu siis inimese või teise koeraga – kontakti.

„Kuna Käpakäik toob kokku väga erinevad koeri, koeraomanikke ja muidu loomasõpru, on kollase lindi tähenduse tutvustamine meile ääretult südamelähedane,“ rõhutab Karurahu. „Loomulikult saame aru, et valdav enamik inimesi, kes võõrale koerale lähenevad, teevad seda siirast armastusest loomade vastu. Ometi tuleb mõista, et ühelegi loomale ei tasu omaniku loata läheneda, sest kunagi ei tea, kuidas koer võõra puudutusele reageerida võib. Kui aga märkate kollast linti koera rihmal, on kõige targem koerast lihtsalt mööduda – nii tõstate esikohale looma heaolu ning seda ju armastus loomade vastu tegelikult tähendabki.“

Heategevuslik rongkäik Käpakäik leiab aset laupäeval 3. juunil osana Tallinna vanalinna päevade lemmikloomaalast. Neile, kes tulevad rongkäigule koeraga, kes ei soovi kontakti või on seltsimise osas valiv, pakub ELS kohapeal võimalust kinnitada koera rihmale kollane lint.

Kõigi lemmikloomaala tegevustega saab tutvuda ürituse Facebooki lehel.

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles