E, 2.10.2023

Veel mõned minutid ja kes teab, mis oleks sellest kodust saanud

Järva Teataja
Facebook
Comments
Tulekahju Kakumäel
Tulekahju Kakumäel Foto: Taavi Sepp

Tulekahju korral on iga sekund arvel – mida varem põlengule jälile saada, seda väiksemad on tagajärjed. Heaks näiteks on hiljutine õnnetus Räpinas ning selle loo valguses tasub üle korrata, mis aitab tuleõnnetust vältida ja sellest kergemini üle saada.

Paljuräägitud hea lahendus on paigaldada koju nutikas suitsu- ja vingugaasiandur, mis saadab vajadusel häireteate reageerijatele. Näiteks päästis nutikas andur hiljuti kodu Räpina vallas Verioramõisa külas: andur reageeris põlengule ning tänu G4Si häirejuhtimisspetsialisti kiirele tegutsemisele jõudsid peagi kohale ka päästjad ja põlengus sai kannatada vaid elutoa mööbel.

Andur on suurepärane tulekahjude ennetaja, kuid mõnikord on tule levik nii kiire ja plahvatuslik, et sellest ei piisa ja lisa abinõuna on mõistlik omada ka kodukindlustust.

Tulekahju ei ole vaid vara häving

Tulekahju puhul ei ole probleemiks ainult vara häving. Kodu põlemine on raske kogemus, sellega kaasnevad mitmed kulud ja keerulised emotsioonid. Seesam kindlustuse kodukindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul on tulekahjudega seonduvad kahjujuhtumid väga kulukad ja keerulised. “Oleme aastate jooksul puutunud kokku nii mõnegi perega, kelle kodu on tulekahju tõttu kannatada saanud. Näeme, et see on emotsionaalselt nende jaoks ikka väga raske,” möönab ta.

G4S standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala lisab, et tulekahjuga kaasneb emotsionaalne trauma, millest taastumine võib võtta aastaid. “Tegelikult ei kujuta inimesed ette, mis see tähendab, kui enamus või kõik asjad maha põlevad ning need tuleb välja vahetada. Kõik, mis kodus on, alates sööginõudest ja lõpetades suure mööbliga, tuleb uus osta,” räägib ta. “Need asjad olid soetatud aegamööda, kuid nüüd tuleb need kõik osta korraga.”

Kodukindlustus aitab majanduslikult tagajärgedega toime tulla

Tulekahjudest rääkides on väga oluline mõelda kodukindlustusele. “Kindlustama peaks seda, mille hävinemisega me toime ei tule. Kui telefon kukub maha, siis põhimõtteliselt saab uue osta. Võib-olla ei saa kohe soetada samaväärset, kuid elu läheb edasi,” arutleb Pärjala. “Aga kui maja maha põleb, siis on tegemist kuluga, mida ei ole nii-öelda tagataskust võtta.”

Ta lisab, et kui nutikas signaali edastav andur annab tulekahjust varakult märku ning aitab ennetada suuremaid kahjusid, siis kodukindlustus aitab vajaduse korral paremini hakkama saada tekkinud materiaalse poolega. “Need kaks lahendust täiendavad teineteist. Kõige efektiivsem ja ka soodsam on muidugi kahjude ennetamine. Kui aga kahju peaks juhtuma, on kindlustusel väga oluline roll.”

Gilden rõhutab, et ebameeldivuste vältimiseks peaks kindlasti veenduma, et sõlmitaval kodukindlustuse poliisil oleks ka varakindlustus. Vastasel juhul ei hüvitata tulekahju korral kodus olevat vara, vaid ainult hoonet.

Teine oluline punkt on veenduda, et kindlustatud oleks ka abihooned. “Enamus kindlustusseltse pakuvad poliisi, millega on kuni 20-ruutmeetrised hooned automaatselt kindlustatud, kuid igaks juhuks tuleb see alati üle täpsustada.”

Võtmesõna on ennetamine

Nagu eespool mainitud, on kahjude vältimiseks kõige parem ja odavam viis tulekahjude ennetamine. Lisaks ebameeldivuste ja kulude ära hoidmisele on see oluline veel ühel põhjusel.

Nimelt ei tule kindlustus “appi”, kui olete ise olnud hooletu. Et seda paremini mõista, toob Gilden ühe enamlevinud näite: “Kui pannakse küünal akna juurde, kardinate lähedale põlema, siis see lõpeb väga suure tõenäosusega põlenguga – kardin võtab tuld. Sellises olukorras oleme hüvitist vähendanud ning klient on seda ka väga hästi mõistnud.”

Gilden toonitab, et kindlustuse mõte on aidata siis, kui olete ise olnud hoolas, aga ikka on juhtunud õnnetus. “Kindlasti ei tohiks kindlustusse suhtuda nii, et vahet pole, mis ma teen, kindlustus ju maksab kinni.”

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles