Vanemuise sümfooniaorkestri ees soleerib tšellist Marcel Johannes Kits

Copy
Tšellisti Marcel-Johannes Kitse jaoks on võimalus dirigent Neeme Järvi juhendamisel mängida festivali tähtsaim osa. Festivali Klaaspärlimäng kontserdi «Meelte videvik» proov Eesti Raadio 1. stuudios.
Tšellisti Marcel-Johannes Kitse jaoks on võimalus dirigent Neeme Järvi juhendamisel mängida festivali tähtsaim osa. Festivali Klaaspärlimäng kontserdi «Meelte videvik» proov Eesti Raadio 1. stuudios. Foto: Eero Vabamägi

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdil kõlab Tõnu Kõrvitsa teose Eesti esiettekanne, Edward Elgari tšellokontsert ning Gustav Holsti helilooming. Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti kutsel jagab Vanemuise sümfooniaorkestriga esmakordselt lava tšellist Marcel Johannes Kits.

8. septembril Vanemuise kontserdimajas ja 9. septembril Viimsi Artiumis kõlaval avakontserdil saab Eesti esiettekande Tõnu Kõrvitsa poeetiline teos segakoorile ja sümfooniaorkestrile „Tota pulchra es, amica mea“. „Tellisin Tõnu Kõrvitsalt selle teose ajal, kui töötasin koos Leipzigi Kesk-Saksa Ringhäälingu sümfooniaorkestriga. Teos oli mõeldud sissejuhatuseks ja erilise meeleolu loomiseks Beethoveni 9. sümfooniale,“ jagas Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent Risto Joost teose sünnilugu. Nüüd on ka Eesti publikul võimalus sellest suurejoonelisest teosest osa saada.

Tšellist Marcel Johannes Kitse soleerimisel kõlab Edward Elgari mõtlik ja eleegiline tšellokontsert e-moll, op. 85. Risto Joosti sõnul on avakontserdi eesmärk tuua kontserdipubliku ette suurepäraseid Eesti soliste: „Marcel Johannes Kits on üks uuema põlvkonna säravamaid instrumentaliste, kes on pälvinud väga palju rahvusvahelist tähelepanu. Tema esituses kõlab üks kaunimaid tšellokontserte ajaloos.“

Eesti publikule sai Kits tuntuks 2013. aastal kui ETV telekonkursi „Klassikatähed“ esimene võitja. 2022. aasta kevadel pälvis ta kuninganna Elisabethi konkursil Belgias III preemia ja 2023. aastal Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku tiitli. Noor tšellist on soleerinud arvukate orkestrite ees, nende hulgas Brüsseli Filharmoonikud, Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Müncheni Kammerorkester, Württembergi Filharmoonia Sümfooniaorkester, ning teinud koostööd dirigentidega nagu Stéphane Denève, Antoni Wit, Vahan Mardirossian, Vassili Sinaiski, Olari Elts.

Kontserdi teises pooles kõlab Tauno Aintsi seade Gustav Holsti teosele „Planeedid“. Risto Joosti hinnangul on see väga eriline teos, olles muusikaline müsteerium erinevatest planeetidest ja nende iseloomudest. Teose kannab ette sümfooniaorkestri täiskoosseis ning kaasa teeb ka Vanemuise ooperikoori naiskoor.

„Avakontserdil täies hiilguses kõlav teos on sel hooajal sümbioosis Edward Elgari „Enigma variatsioonidega“ ka Vanemuise balletilaval. Need kaks teost ilmestavad üht suuremat lugu, mille Jevgeni Grib (RO Estonia) koos Vanemuise balletitrupiga „Tuhkvalge“ nime all suure maja lavale toob,“ jagas Joost.

Tagasi üles