Saunapered järgmisel nädalal huvilistele oma kodusaunade uksed

Copy
Saun aitab nii mõnegi tervisehäda vastu.
Saun aitab nii mõnegi tervisehäda vastu. Foto: Shutterstock

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames avavad Rõuge valla saunapered järgmisel nädalavahetusel kõigile huvilistele oma kodusaunade uksed ja hõikavad: „Sanna!“. 20.-22. oktoobril köetakse Rõuge kandi kuplite ja järvesilmade vahel kuumaks ligi poolsada eriilmelist sauna – saunarõõmu kogemiseks koos pererahvaga, töötubadeks, saunakraami müügiks, samuti kohaliku saunapärimuse ja eluviisiga tutvumiseks.

Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi meeskonna liige Kerli Kanger ütles, et Rõuge valla projekt „Sanna!“ tõstab Euroopa kultuuripealinna sündmuste valikus hästi esile kohalikke traditsioone ja paigapärimust. „UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kantud Vana-Võromaa suitsusaunakombestik kõneleb siinse kandi põlisest saunakultuurist, mis ei ole museaal, vaid elav kultuur. Kuna iidne saunakultuur on meie piirkonna üks tugevusi, väärib see tutvustamist Euroopa kultuuripealinna egiidi all, et kõik huvilised Eestist ja kaugemalt saaksid eheda elamuse,“ rääkis Kanger, kes on ka ise aktiivne suitsusaunas käija.

Rõuge valla projekti „Sanna!“ eestvedaja, Mooska talu perenaine Eda Veeroja lausus, et saunasündmus tuleb koduselt soe ja vahetu. „Rõuge kandi pered avavad kodusaunad kõigile huvilistele ning jagavad oma pere traditsioone saunast ja kohalikust eluviisist,“ selgitas Veeroja. „Meie saunasündmuselt leiab igaüks midagi põnevat – rohkelt saunapärimust, meeleoluka saunanäituse, suure vihtlemispeo ja muidugi eriilmelised saunad, mis ootavad külalisi leili viskama, lõõgastuma, tervenema.“ Küsimusele, miks Rõuge saunasündmus on üldse oluline, vastas Veeroja lihtsalt: „Saun on osa meie põliskultuurist, kujundades siinse kandi inimese identiteeti. Just seepärast ongi Euroopa kultuuripealinna raames tähtis tuua kõrgkultuuri kõrval tähelepanu ka kohalike jaoks tuhandete aastatega juurdunud tavakultuurile, sest n-ö igapäevakultuur selgitab Lõuna-Eesti külalistele meie olemust ja meile omast eluviisi kõige paremini.“

Rõuge valla projekt „Sanna!“ toimub kolmepäevase sündmusena. Reedel, 20. oktoobril algavad tegevused kell 17.00 saunapärimuse tutvustamise, laulu ja pillimängu ning saunaõhtuga Haanja puhke- ja spordikeskuses. Laupäeval, 21. oktoobril viheldakse avatud saunade päev pidulikult sisse kell 12.00 Rõuge rahvamajas, kus saab maitsta ka suitsuliha ja kohtuda fotonäituse “Mõskmise luuminõ” autori, fotograafi Andres Treialiga. Plaanis ka matk ja töötoad. Saunaskäigud palutakse kokku leppida Eda Veeroja kaudu (tel 503 2341 / eda.veeroja@gmail.com). Pühapäeval, 22. oktoobril kell 11.00 jätkub sündmus suure vihtlemispeoga Rõuge Suurjärve ääres suures saunatelgis. Saunasündmusele on juba registreerunud lisaks eestimaalastele ka lätlasi, leedulasi, jaapanlasi ning soomlasi, teiste seas Ülemaailmse Sauna Assotsiatsiooni presidendi delegatsioon. Kogu sündmuse korraldab Rõuge vallavalitsus. 

Tagasi üles