Kaubavahetus vähenes augustis viiendiku võrra

Järva Teataja
Copy
Pärnu kaubasadam
Pärnu kaubasadam Foto: Ants Liigus

Statistikaameti andmetel eksporditi augustis kaupu 1,5 miljardi ja imporditi 1,8 miljardi euro eest. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga vähenes kaupade eksport jooksevhindades 22% ning import 19%. Kaubavahetuse puudujääk augustis oli 293 miljonit eurot, mis on 7 miljonit vähem kui aasta varem.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets märkis, et sarnaselt juulile mõjutas oluliselt ka tänavu augustis ekspordi ja impordi vähenemist 2022. aasta kõrgem võrdlusbaas. „Mullusega võrreldes vähenes kaubavahetus nii Euroopa Liidu liikmesriikide kui liiduväliste riikidega. Kõige suuremat muutust oli augustis märgata just mineraalsete toodete, eriti elektrienergia ekspordis ja impordis. Siinkohal mängis suurt rolli ka mineraalsete toodete hinnalangus,“ lisas Leppmets.

Kaupadest eksporditi augustis enim elektriseadmeid (14% Eesti koguekspordist) ja mineraalseid tooteid (12%). Kõige rohkem ehk 238 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete eksport. Järgnesid põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning puidu ja puittoodete väljaveo vähenemine vastavalt 42 miljoni ja 39 miljoni euro võrra. Ainsana suurenes transpordivahendite eksport Eestist 17 miljoni euro võrra.

Eesti päritolu kaupade eksport vähenes augustis mullusega võrreldes 21%, kuid selle osatähtsus kasvas aastaga ühe protsendipunkti võrra, moodustades tänavu augustis 64% Eesti koguekspordist.

Eesti peamine ekspordipartner augustis oli Soome, kuhu lähetati 18% Eesti koguekspordist, järgnesid Läti (13%) ja Rootsi (10%). Soome eksporditi enim elektriseadmeid, sh staatilisi muundureid, Lätti mineraalseid tooteid, sh elektrienergiat, ning Rootsi elektriseadmeid, sh kommunikatsiooniseadmeid. Kõige rohkem vähenes kaupade eksport Eestist Lätti (148 miljoni euro võrra), Ameerika Ühendriikidesse (61 miljoni euro võrra) ja Indiasse (40 miljoni euro võrra). Lätti viidi mullusest vähem mineraalseid tooteid, sh elektrienergiat, Ameerika Ühendriikidesse elektriseadmeid, sh kommunikatsiooniseadmeid, ning Indiasse mineraalseid tooteid, sh töödeldud õlisid. Enim ehk 45 korda kasvas kaupade eksport Singapuri (44 miljoni euro võrra), kuhu viidi mullusest enam mineraalseid tooteid, sh põlevkivikütteõli.

Augustis imporditi kaupadest enim elektriseadmeid (14% Eesti koguimpordist), mineraalseid tooteid (12%), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12%) ning transpordivahendeid (12%). Kõige enam ehk 359 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete import. Järgnesid mehaaniliste masinate ning keemiatööstuse tooraine ja toodete sisseveo vähenemine vastavalt 31 miljoni ja 20 miljoni euro võrra. Kõige rohkem ehk 16 miljoni euro võrra suurenes transpordivahendite import Eestisse.

Impordipartneritest oli Eesti jaoks augustis esimesel kohal Soome (15% Eesti koguimpordist). Järgnesid Saksamaa (12%) ja Leedu (11%). Soomest imporditi enim mineraalseid tooteid, sh elektrienergiat, Saksamaalt transpordivahendeid, sh sõiduautosid, ning Leedust mineraalseid tooteid, sh gaasiõlisid. Kõige enam vähenes kaupade import Soomest (142 miljoni euro võrra), Venemaalt (96 miljoni euro võrra) ning Lätist ja Leedust (mõlemast 54 miljoni euro võrra). Mainitud riikidest toodi tänavu Eestisse mullusest vähem mineraalseid tooteid. Soomest imporditi vähem elektrienergiat, Venemaalt töödeldud õlisid, Lätist maagaasi ning Leedust gaasiõlisid. Enim kasvas kaupade import Taanist (26 miljoni euro võrra), kust toodi eelmise aastaga võrreldes rohkem tuulegeneraatoreid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles