Kuidas müüa mittelikviidset korterit?

Copy
Korteriturg.
Korteriturg. Foto: Marianne Loorents

Kinnisvaraturult võib leida kortereid, mida isegi kogenud maaklerid ei taha müüki võtta. Puuduste tõttu, mis ei võimalda kiiret müüki, nimetatakse sellist kinnisvara mittelikviidseks. Ent tõsiasi on see, et hea reklaam ja professionaali abi võivad olukorra ümber pöörata.

Milliseid kortereid peetakse mittelikviidseteks?

Enamasti on need korterid, millel on konkreetsed kiiret müüki takistavad puudused. Näiteks:

  • korter asub vanas puitmajas

  • korteris on olnud tulekahju

  • korterelamu asub raudtee või lennujaama lähedal

  • akendest avaneb vaade kalmistule või tööstuspiirkonnale

  • korteris on ebaseaduslikke ümberehitusi

  • korter on mitme välisseinaga otsakorter

  • korter asub esimesel korrusel

  • naabrid on lärmakad või muul moel probleemsed

Mida siis ette võtta?

Esiteks: alanda hinda

Arco Vara kinnisvaramaakler Mark Derbnev selgitas, et kõik müüjad soovivad oma kinnisvara eest saada maksimaalset summat, kuid kui tehing ei õnnestu, siis ei saa üldse raha. Paljud müüjad ei ole kursis kinnisvaraturu olukorraga ja võrdlevad oma korterit kõige kallimate sarnaste pakkumistega. Nii võib korteri müük võtta aastaid ja reklaamile kulutatud raha läheb raisku. Sellises olukorras on kinnisvaramaakleri ülesanne veenda omanikku hinda alandama, et tehing saaks võimalikuks. Allahindluse tegemine on kõige ilmsem ja tõhusam viis mittelikviidse korteri müümiseks.

Teiseks: tee põhjalik koristus

Iga korter vajab müügiks ettevalmistamist, peamine osa sellest on põhjalik koristus. Kui korter on lihtsalt hooletusse jäetud ja tõsiseid kahjustusi pole, tuleks võimalusel kogu mööbel korterist ära viia, sest vana massiivne nõukogudeaegne mööbel muudab korteri visuaalselt väiksemaks ja selle väljavedamise töö ei ahvatle ostjat kohe kindlasti. Võimalusel võiks välja vahetada ka tapeedid ja põrandakatted – see muudab korteri ostja jaoks palju atraktiivsemaks.

Kui korteris on olnud põleng, on vaja põhjalikumat tegutsemist. Välja on vaja visata kogu mööbel, eemaldada tapeedid ja põrandakatted, kõik pinnad ebameeldivast lõhnast lahtisaamiseks desinfitseeriva vahendiga töödelda.

Kolmandaks: tee nõudlus nähtavaks

Kui ostuhuvilisele tundub, et korteri järele on nõudlust, kasvatab see tema ostuhuvi. Paljud ostjad ja ka müüjad ei ole kinnisvaraturul toimuvaga kursis, eriti kui tegemist on keerukate objektidega, millel on harva esinevaid probleeme. Vähesed inimesed oskavad nimetada mittelikviidse korteri tegelikku maksumust ja selle puuduste mõju hinnale. Seetõttu saate kasutada suurenenud nõudluse efekti: kui ostuhuviline näeb, et korteri vastu tuntakse huvi, ei pea ta korteri puudusi enam nii suureks probleemiks. Seega peaks maakler korraldama klientidele korteriga tutvumise 15-20 minuti kaupa: nii näevad potentsiaalsed kliendid üksteist ja neile jääb mulje, et kinnisvara pärast on tõsine konkurents.

Neljandaks: tähelepanu detailidele

Mittelikviidse korteri miinused tuleb nii palju kui võimalik plussideks muuta. Tehke korralik ettevalmistus: jalutage piirkonnas ja tutvuge kõigi selle eelistega. Rääkige ostjale heast logistikast, kliinikute olemasolust või koolist, mille õpilased sooritavad eksamid alati väga headele ja headele hinnetele.

Enne korteri näitamist võiks paluda pererahval korraks jalutama minna, kindlasti tuleks toad tuulutada. Värskelt keedetud kohvi või värskete küpsetiste lõhn aitab luua kodutunnet.

Mittelikviidse korteri müük on eelkõige ebastandardsete lahenduste otsimine. Kui on omaniku toetus ja õiglane hind, siis leitakse ostja ka kõige keerukamatele objektidele.

Tagasi üles