Haridus- ja teadusministeeriumi üldhariduse valdkonna peaekspert Marika Peekmann ütleb, et ohutus on lastel ja noortel õppekavades teemana sees. “See on üldine ja avatud, nii et võimaldab käsitleda ka vingugaasi teemat,” täpsustab ta ja lisab, et õpetaja valib õppekavas olevad näited vastavalt aktuaalsusele, mistõttu pole mõistlik neid kohustuslikuna ette kirjutada.
Ta räägib, et teemat saab käsitleda riiklikus õppekavas erinevate ainevaldkondade all. Näiteks põhikooli ja gümnaasiumi riikliku õppekava läbiv teema on “Tervis ja ohutus”, mis võimaldab erinevates ainevaldkondades ning õppeainetes käsitleda tervise- ja ohutusteemasid, sh vingugaasi mõju tervisele.
“Keemia ainekava alusel on võimalik mitmes kohas vingugaasist rääkida. Näiteks põhikoolis võrreldakse süsiniku lihtainete omadusi ja gümnaasiumis kirjeldatakse õpitud mittemetallide ja nende ühendite tähtsust looduses ja rakendamise võimalusi praktikas, seostades seda vastava keemilise elemendi ja aine omadustega,” täpsustab Peekmann.
Hoolib endast ja teistest
Sotsiaalainete ainevaldkonnas on suur rõhk pandud üldise hoiaku kujundamisele, et noor õpiks, kuidas hoolida endast ja teistest, järgida tervislikke eluviise, olla teadlik tarbija ja käituda turvaliselt nii enda kui teiste suhtes.
Inimeseõpetuse kõigi kooliastmete õpitulemustes käsitletakse tervist: esimeses kooliastmes õpib õpilane kasutama lihtsamaid esmaabivõtteid ja vajaduse korral kutsuma abi, teises kooliastmes väärtustama tervist, tervislikku eluviisi ja keskkonda ning mõistma eluviisi ja keskkonna mõju tervisele. “Samuti õpib õpilane, mis on riskikäitumine ning teab riskikäitumist ennetavaid ja soodustavaid tegureid ja riskikäitumise mõju inimese tervisele,” lisab Peekmann.
Kolmanda kooliastme lõpuks teab õpilane, et ühiskond kaitseb laste tervist ja heaolu seadustega ning mõistab eluviisi, keskkonna ja pärilikkuse mõju tervisele. Samuti mõistab ta tervisliku eluviisi ja turvalise käitumise tähtsust igapäevaelus.
Suitsu- ja vingugaasiandur ei anna häiret põhjuseta. Kui see on juhtunud, tuleks üle vaadata küttekehad ja kütmisviisid ning kindlasti ei tohiks elupäästvast abilisest loobuda.
Vingugaasi n-ö palja silmaga ära ei tunne – kõige kindlam viis kaitsta end ja oma lähedasi on paigaldada andur.