„Teine ja kolmas sammas on jätkuvalt ühed populaarseimad investeerimistooted, vastavalt 510 000 ja 200 000 kogujaga. Oleme aastatega uuendanud seadusi, et võimalusi ja tingimusi veel paremaks teha. Nii jõustus sellest aastast võimalus esitada avaldus teise samba maksete suurendamiseks ja seeläbi oma pensionitulusid tulevikus kasvatada. Praktikas on ilmnenud mõned väiksemad vajakajäämised kehtivates seadustes, mille nüüd ka korda teeme,“ sõnas rahandusminister Mart Võrklaev.
„Kuigi tegu pole suurte muudatustega, siis pensionisüsteem peabki olema etteaimatav ja stabiilne ning pikemalt kogudes inimesele elamisväärse pensioni tagama ja meie asi on jälgida, et see parimal moel töötaks ja võimalikult efektiivselt seda eesmärki aitaks täita,“ lisas ta.
Eelnõuga muudetakse pensionifondide investeerimisreegleid pisut paindlikumaks. Kehtiva seaduse kohaselt võib pensionifondi vara investeerida väärtpaberitesse, nagu aktsiad, võlakirjad, investeerimisfondi osakud või aktsiad, tuletisinstrumendid jms, krediidiasutuste hoiustesse, kinnisvarasse ja väärismetallidesse ning anda pensionifondi arvel laenu. Muudatuste tulemusel tekib juurde võimalus investeerida kuni 10% fondi varast ka muudesse, pensionifondi tingimustes või prospektis nimetatud instrumentidesse. See annab fondivalitsejatele investeeringute tegemiseks lisapaindlikkust ja võimaldab vajadusel kiiremini pakkuda pensionikogujatele uusi investeerimisvõimalusi.
Lihtsustub teise samba pärimise korral vara kandmine pärija teise samba fondi. Kuigi rohkem eelistatakse pärimisel sambast raha välja võtta, on vaikselt hakanud kasvama ka päritud vara ülevõtmine pärija teise sambasse. Praegu tuleb selleks võtta päritud vara oma pensionikontole ja seejärel teha eraldi avaldus selle suunamiseks oma pensionifondi.