Saada vihje

Sideväelased tähistasid Paides lipupäeva

Toimetaja: Kuido Saarpuu
Copy
Kaitseväelased Paide vallimäel.
Kaitseväelased Paide vallimäel. Foto: lpn Mihkel Leis

Diviisi staabi- ja sidepataljon tähistas neljapäeval Paides väeosa lipu 94. aastapäeva ja ajateenijate reservi saatmist piduliku rivistusega. Ühtlasi oli huvilistel võimalus tutvuda staabi- ja sidepataljoni varustusega.

„Pataljoni lipupäeva tähistamine Paides on üks meie olulistest traditsioonidest. Üksuse lipu annetasid meie eelkäijatele Paide ja Türi linn ning okupatsiooni ajal hoiti lippu Järvamaal. Eriti märkimisväärseks teeb rivistuse meie pataljoni väljaõpetatud koosseisu reservi arvamine, kes on eeskujulikult taganud juhtimistoetust ja ühendusi diviisi juhtimispunktidele,“ ütles staabi- ja sidepataljoni ülem kolonelleitnant Veiko Raaper.

Sidepataljonile annetasid väeosa lipu, millel on kujutatud ka Järvamaa vapp, Järvamaa maavalitsus, Paide ja Türi linn 24. mail 1930. aastal.

1940. aasta sügisel, kui okupatsioonivõim oli asunud hävitama Eesti Vabariigi relvajõude, viis sidepataljoni leitnant Leonhard Hindoala salaja lipu oma kihlatu Lydia Mägi juurde Türile hoiule. Mägi hoidis lippu võõrvõimu eest peidus aastakümneid ning kui Eesti Vabariigi iseseisvuse püsimises ei olnud enam kahtlust, julges ta tuua lipu avalikkuse ette. 30. juunil 1998. aastal annetas ta lipu Eesti sõjamuuseumile.

Iseseisvuse taastamise järel arvati ajalooline lipp olevat hävinud, mistõttu kinkis president Lennart Meri 1994. aastal staabi- ja sidepataljonile uue lipu. Originaallipu avalikustamisel selgus, et algne lipp oli sootuks teistsugune kui 1994. aastal tehtu ning 2006. aastal tegid Järvamaa käsitöönaised originaallipu järgi väeosale koopia ning see teenib pataljoni praegugi.

1930. aasta originaallipp on nähtav Eesti sõjamuuseumis, 1994. aastal president Lennart Meri annetatud lipp Järvamaa muuseumis ning Järvamaa käsitööliste tehtud originaallipu koopia on staabi- ja sidepataljonil aktiivselt kasutuses.

Tagasi üles