Järvalanna pälvis naiskodukaitsjate kõrgeima tunnustuse

Toimetaja: Kuido Saarpuu
Copy
Aastapäeva tähtsaim osa oli organisatsiooni ühe kõrgeima autasu - Liiliaristi III klassi teenetemedali - üle andmine. Selle pälvis Taive Saar.
Aastapäeva tähtsaim osa oli organisatsiooni ühe kõrgeima autasu - Liiliaristi III klassi teenetemedali - üle andmine. Selle pälvis Taive Saar. Foto: Paul Poderat

7. septembril tähistas Taagepera lossi kristallsaalis Naiskodukaitse organisatsioon oma 97. aastapäeva. Aastapäeval anti üle Naiskodukaitse Liiliaristi III klassi teenetemedal Järva ringkonna naiskodukaitsjale Taive Saarele. Samuti jagati staažimärke neile, kes on Naiskodukaitse liikmed olnud juba enam kui 25 aastat.

Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming vaatas oma pidupäevakõnes tagasi viimase aja muutustele organisatsioonis, mainides nii suurenenud liikmeskonda, tehtud tööd igale naiskodukaitsjale kriisi- ja sõjaaja rolli leidmisega, kasvanud väljaõppe koormust kui ka tegevusvaldkondade laienemist ja keerukuse tõusu. “Märkimisväärne osa meie energiast kulub elanike kriisivalmiduse suurendamisse, sest teame, et tugev riigikaitse põhineb muuhulgas iga inimese kaitsetahtel ja individuaalsel kriisivalmidusel,“ sõnas Tooming. Tänavuse aasta kaheksa kuuga on naiskodukaitsjad koolitanud või kriisitarkuseid jaganud enam kui 170 erineval üritusel, hinnanguliselt on jõutud juba 22 tuhande inimeseni, sealjuures on enam kui tunnise koolituse on läbinud ca 10 tuhat inimest.

Naiskodukaitse aastapäeval osalesid kutsutud külalistena Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm, kaitseminister Hanno Pevkur, malevapealikud Kaitseliidu malevatest ja naiskodukaitsjad ringkondadest üle Eesti.

Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm tänas naiskodukaitsjaid nende tegevuse eest. Tamm leidis, et naiskodukaitsjad on oma uuendusmeelsuse ja kohusetundlikkusega meestele kindlasti eeskujuks, mainides ära nii elanikkonda infovastupidavamaks muutva Digiliikuri seminaride sarja, evakuatsioonirühmade tegutsemise kui ka kiites maakaitses ametikoha võtnud naisi nende aktiivsuse eest.

Kaitseminister Hanno Pevkur vastas oma tervituskõnes esinaise esitatud küsimusele, kas Naiskodukaitse on piisavalt teinud Eesti riigikaitse hüvanguks: “Kinnitan, et Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem ja suur roll selles on ka teil. Ilma teieta me seda ei suudaks.

Liiliaristi III klassi teenetemedali üleandmine

Aastapäeva tähtsaim osa oli organisatsiooni ühe kõrgeima autasu - Liiliaristi III klassi teenetemedali - üle andmine. Liiliaristi III klassi teenetemedal on organisatsiooni üks kõrgematest tunnustustest, mida antakse välja tegevliikmetele eeskujuliku teenistuse eest organisatsioonis.

Naiskodukaitse Liiliaristi III klassi kavaler Taive Saar on Naiskodukaitse Järva ringkonna liige. Ta on äärmiselt analüüsiva ja süsteemse inimesena kõigis oma erinevates rollides Naiskodukaitse endale põhjani “selgeks” ja omaks teinud. Tema ligi 23-aastane liikmestaaž ja peetud ametid Kaitseliidus on võimaldanud tal kokku puutuda sadade naiskodukaitsjatega üle Eesti ning hooliva ja avatud inimesena on ta andnud endast parima nii meie liikmete kui organisatsiooni arenguks. Ajakirja Kaitse Kodu tegevtoimetajana aitas ta tõhustada naiskodukaitsjate meediateadlikkust ja tõsta meie pädevust enesest kuvandi loomisel. Kaitseliidu koolis töötades on ta end kadestamisväärse põhjalikkuse ja süsteemsusega viinud kurssi koolitamis- ja juhtimispädevustega ning nende värskemate edasiarendustega ning seda kõike suure südamega ja lahkelt jaganud ka kõigile naiskodukaitsjatele ja ringkondadele, kes teda vaid palunud on. Keskjuhatuse liikmena on ta süvenenud suure süsteemsusega kõigisse käsitlusel olnud teemadesse ning olnud Naiskodukaitse esinaisele toeks ja tõhusaks nõuandjaks. Lisaks on Taive olnud Järva ringkonna palgaline instruktor (2015-2017).

Varasemalt on Taivet tunnustatud muuhulgas Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassi, Kaitseliidu teenetemedali III klassi, Kaitseliidu Valgeristi III klassi ning Kodanikupäeva aumärgiga.

Aastapäeval jagati staažimärke

Naiskodukaitse aastapäeva tähistamisel jagati juba traditsiooniliselt ka staažimärke ehk tunnustati neid liikmeid, kes on järjepidevalt väärtustanud Naiskodukaitse põhimõtteid ja võimaluste piires osalenud organisatsiooni tegevuses ning seda juba enam kui 25 aastat. Sel aastal said pronksstaažimärgi 25 naiskodukaitsjat, kes on kõik liitunud organisatsiooniga enne 1999. aasta lõppu.

Naiskodukaitse loodi 2. septembril 1927 Kaitseliidu ülema käskkirjaga. Täna on Naiskodukaitse üle-eestiline vabatahtlik naisi koondav organisatsioon, mis annab oma panuse riigikaitsesse ja ühiskonna arengusse läbi Kaitseliidu tegevuses osalemise, kodanike harimise ning isamaaliste traditsioonide hoidmise. Praeguse seisuga on Naiskodukaitses pea 3900 liiget.

Tagasi üles