Peagi peab ühekordsete plastnõudega hüvasti jätma

Plastikust topsid ja kõrred.

FOTO: STEPHANIE KEITH / REUTERS

Euroopa parlament kiitis kolmapäeval heaks ettepaneku keelata ühekordsete plastesemete kasutamine Euroopa Liidus aastast 2021.

Ettepaneku poolt hääletas 560 saadikut,  35 oli vastu ja 28 jäid erapooletuks, edastas Euroopa Parlamendi pressiesindaja.

2021. aastakskeelatakse  EL-is ühekordsed plastist kahvlid, noad, lusikad ja söögipulgad, ühekordsed plasttaldrikud, plastikust joogikõrred, plastikust vatitikud, õhupallide plastvarred, Oxo-biolagunev plastik, toidukarbid ning vahtpolüstüreenist tassid.

Samuti peavad liikmesriigid korraldama plastikpudelite 90-protsendilise kogumise aastaks 2029. Toodetavad plastpudelid peavad sisaldama vähemalt 25 protsendi ulatuses taaskasutatud materjali aastaks 2025 ja 30 protsendi ulatuses aastaks 2030.

Kokkulepe tugevdab «saastaja maksab» põhimõtet, seda eelkõige tubakatoodete puhul, kehtestades tootjatele laiendatud vastutuse. Uut korda kohaldatakse ka kalapüügivahendite suhtes, et tagada, et tootjad, mitte kalurid, kannaksid merel kaduma läinud võrkude kogumise kulud.

Samuti nähakse eeskirjadega ette, et suitsupakkidel tuleb kohustuslikus korras ära märkida plastikfiltritega sigarettide tänavale viskamisega kaasnev negatiivne keskkonnamõju, samuti ka muudel toodetel, nagu plasttopsid, niisutatud salvrätid ja hügieenisidemed.

Raportöör Frédérique Ries sõnas, et õigusakt vähendab keskkonnale põhjustatud kahju summat 22 miljardi euro võrra, mis on plastiksaaste hinnanguline maksumus Euroopas aastani 2030.

"Euroopal on nüüd seadusandlik mudel, mida kaitsta ja edendada rahvusvahelisel tasandil, võttes arvesse plastjäätmete põhjustatud merereostuse ülemaailmset olemust. See on planeedi jaoks hädavajalik," sõnas Ries.

Tagasi üles